Nejnovějším velkým dodavatelem potravin, který skončil v plamenech po desetiletích, kdy dodavatelé potravin v plamenech neskončili, je největší novozélandský producent vajec – poté, co v pondělí vypukl požár, při němž zahynulo přibližně 75 000 slepic. (Foto: Flickr)

Požár na farmě Zeagold „trval větší část dne, než se ho podařilo zvládnout“, uvedla společnost a dodala, že dvanáct pracovníků na místě bylo „nezraněno, ale velmi rozrušeno“.

Před požárem novozélandští zemědělci odhadovali, že země potřebuje dalších 300 000 slepic, aby se vypořádala s celostátním nedostatkem vajec, píše The Guardian.

Mluvčí dodal, že je sice ještě příliš brzy na to, aby se dalo posoudit, jak moc požár ovlivní dodavatelský řetězec: „Nějaký dopad samozřejmě bude – není to nic příjemného, když se to stane uprostřed nedostatku.“

Nový Zéland se potýká s nedostatkem vajec od začátku roku, kdy ukončil bateriový chov. Na zákazu se pracovalo od roku 2012 a počty slepic z bateriových chovů se postupem času snížily na pouhých 10 % celkové produkce vajec – ale jejich definitivní zákaz na začátku ledna přesto stačil otřást dodavatelským řetězcem vajec, takže regály supermarketů zejí prázdnotou, majitelé obchodů kontrolují nákupy na táccích a milovníci velkých snídaní jsou bez prostředků.

Nedostatek vajec se dostal do sporných situací: jeden supermarket v malém městě zakázal posádce výletní lodi další nákupy vajec poté, co vyklidila regály; noviny vydaly sloupky s radami ohledně pečení bez vajec a míchaných pokrmů z tofu; a v lednu vydala organizace SPCA doporučení, aby se Novozélanďané nepouštěli do zbrklých nákupů drůbeže ze dvora, protože se obávali, že nárůst amatérského vlastnictví kuřat povede k tomu, že o zvířata nebude řádně postaráno. -The Guardian

„Zásoby vajec jsou omezené, takže to nijak nepomůže,“ řekl Michael Brooks, výkonný ředitel Federace producentů vajec.

Požár přichází zhruba týden poté, co vyhořel jeden z předních amerických dodavatelů vajec, Hillandale Farms, a zahynulo při něm až 100 000 kuřat.

Zdroj: theguardian.com