Řekl bych, že z praktických důvodů by bylo pro Ukrajinu lepší stát se nejprve členem Evropské unie a pak členem NATO, říká v rozhovoru pro deník Rzeczpospolita nový český prezident Petr Pavel. (Foto: Flickr / ilustrační)

Hned po svém zvolení prezidentem jste v rozhovoru pro BBC řekl, že Ukrajina si zaslouží členství v NATO. A učinil jste tak velmi rychle. Myslíte si, že je to v blízké budoucnosti ještě možné?

Prezident Petr Pavel: Stále věřím, že si Ukrajina zaslouží vstup do NATO, když říkáme, že aliance je společenstvím stejných hodnot, že je společenstvím stejných dlouhodobých strategických cílů. A Ukrajina tyto podmínky splňuje. Pak jsou tu technické požadavky na interoperabilitu – a Ukrajina většinu z nich také splňuje. Ale řekl bych, že z praktických důvodů by pro Ukrajinu bylo lepší, kdyby se nejprve stala členem Evropské unie a pak členem NATO.

Tedy opak toho, co se stalo v případě našich zemí, České republiky a Polska.

Ano, protože v našem případě nám vstup do NATO zajistil bezpečnostní podmínky pro investice a investice nás přiblížily k EU. Nyní je možné jít opačným směrem. Až skončí válka, bude následovat obnova Ukrajiny. Tato poválečná rekonstrukce by se mohla stát rychlou cestou ke členství v EU. Ekonomické vazby by Ukrajině usnadnily následné členství v NATO.

Vstup do NATO musí podpořit všichni členové. Můžeme očekávat, že Maďarsko nebo Turecko budou souhlasit s přijetím Ukrajiny?

Upřímně řečeno, bylo by to obtížné. V NATO je 30 zemí, po aliančním summitu jich snad bude 32. V takové skupině je přijetí společného rozhodnutí velmi složité. Ale myslím, že za nějaký čas společným úsilím a s některými zeměmi, které budou vystupovat jako zastánci Ukrajiny, dosáhneme pokroku. Je to proces. Je třeba na něm tvrdě pracovat.

Zdroj: rp.pl