Aby bylo možné během krizí rychleji vojensky reagovat, rozhodlo se Německo a osm dalších států EU založit „Evropskou intervenční iniciativu“.

Součástí má být i Velká Británie, NATO ne bezpodmínečně.

Z podnětu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona byla podepsána dohoda s dalšími devíti ministry obrany 25. června.

Nová útočná jednotka vzniká v rámci takzvané Evropské intervenční iniciativy. Organizace bude mít společný rozpočet a společnou doktrínu, aniž by byla vložena do soustavy NATO či OSN.

Členskými státy této nové organizace budou Velká Británie, Německo, Dánsko, Nizozemsko, Belgie, Estonsko, Španělsko a Portugalsko. Itálie by se mohla brzy přidat.

Hlavním úkolem nové intervenční jednotky má být možnost rychle reagovat na „krize", které by mohly ohrožovat „evropskou bezpečnost".

„Jedná se o to, že stavíme fórum zemí, které hledí na věci stejně, jež dělají situační analýzu, které mohou spolu včas jednat, když (…) se ukáže krize," vysvětlila německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. Na konci pak bude společná reakce.

Pozorovatelé označují vznik této jednotky za další krok směrem k vytvoření evropských ozbrojených sil, do kterých mohou patřit i nečlenové EU, kteří se jinak distancují od bezpečnostní architektury vedené Bruselem.

Zdroj: snews.com