Hory jsou nevyzpytatelné a každý správný horolezec ví, že výstup, který právě absolvuje, může být jeho posledním. O to více, pokud se rozhodne vystoupit na náročný vrch jako je například i Nandá Déví v indických Himalájích. Nepříznivé počasí v podobě silného větru způsobilo, že hora vyhrála nad horolezci a vybrala si tu nejvyšší daň.

Jak informuje The Guardian, skupinu tvořili čtyři Britové, dva Američané, jeden Australan a jeden Ind. V červnu se záchranářům podařilo najít těla sedmi z nich.

Pátrací akce ale objevila i něco jiného. Byla to GoPro kamera a to v nadmořské výšce 5 800 metrů. Pro BBC řekl inspektor APS Nambadia: "Ukázalo se, že GoPro je jako černá skříňka při letadle. Dává nám nahlédnutí do posledních momentů horolezců ".

Záznam z GoPro byl zveřejněn na Twitteru. V necelých dvou minutách můžete vidět pomalu pohybující se skupinu horolezců, jak se prodírá přes sníh na vrcholu východně od Nandá Déví. Na záznamu můžete slyšet hlavně nárazy větru.

Video nyní poslouží vyšetřovatelům na další zjišťování, co se v osudný moment stalo. Skupina zmizela 26. května poté, co je strhla lavina.