Britský list The Observer patřící The Guardian zveřejnil nové výsledky vyšetřování spojitostí největšího sponzora vystoupení Velké Británie z EU (Brexit) Arrona Bankse s ruskými vysokými osobami, především ruským velvyslancem v Londýně Alexandrem Jakovenkem.

List píše, že diplomat a byznysmen měli celkem 11 schůzek. Ruská ambasáda zaslala ještě čtyři pozvání, avšak není jisté, jestli byla přijata. Schůzky se konaly před a dva měsíce po referendu o Brexitu, které proběhlo v červnu 2016.

Britské noviny učinily předpoklad, že prostředky na financování Brexitu byly získány prodejem podílu v ruské společnosti na těžbu diamantů Alrosa americkým investorům v roce 2016. Jde o částku 813 milionů dolarů (pozn. asi 51,3 miliardy rublů). List upozornil na to, že hlavou Alrosy je syn Sergeje Ivanova, který byl kolegou Vladimira Putina v KGB.

Samotný Banks tvrdí, že se setkal s Jakovenkem pouze jednou, u „oběda s drinkem". Před měsícem prohlásil, že několikrát mluvil s ruskými vysokými osobami.
The Observer poprvé napsal o setkáních Bankse s ruskými hodnostáři na začátku června. Tenkrát list psal, že Banks nejednou navštívil v roce 2016 USA, aby podpořil tehdejšího kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa. Po jedné takové návštěvě byl šéfem prezidentské kampaně jmenován Steve Bannon, který je jednou z postav ve věci eventuálního zásahu Ruska do amerických voleb.

Na ruské ambasádě Observeru sdělili, že kontakty s byznysmeny jsou normální součástí činnosti diplomatického zastupitelství, a že Rusko nemá žádný zájem na vnitřních záležitostech Velké Británie.

Zdroj:  theguardian.com