Slovenský premiér Eduard Heger v sobotu uvedl, že s právníky diskutuje o možnosti povinného očkování seniorů. Tato myšlenka se nelíbí opozičnímu Směru-SD, ani mimoparlamentnímu Hlasu-SD. (Foto: Facebook)

Lídr opoziční strany Směr-SD Robert Fico na sociální síti uvedl, že strana udělá všechno pro to, aby povinné očkování proti covidu-19 nikdy neprošlo.

Fico trvá na tom, že očkování musí být dobrovolné a právní postavení očkovaného, testovaného a toho, kdo prodělal covid-19, musí být stejné. V případě zavedení povinného očkování Směr-SD nařízení napadne u Ústavního soudu SR.

„Je už za všemi čarami protiústavnosti a ani by nefungovalo, protože země téměř se 100% proočkovaností mají dnes stejné problémy v nemocnicích jako Slovensko, jen s tím rozdílem, že skoro všichni hospitalizovaní jsou očkovaní,“ uvedl Fico ve videu.

Podle mimoparlamentní strany Hlas-SD může prosazování povinného očkování zvýšit napětí ve společnosti na extrémně nebezpečnou úroveň.

„Pokud vláda za tři čtvrtě roku nedokázala více než polovinu slovenských občanů přesvědčit o přínosech očkování, nemůže je nyní hnát do očkovacích center hrozbami a výhružkami,“ uvedl předseda strany Peter Pellegrini.

Očkování odmítá také mimoparlamentní hnutí Republika, její lídr a europoslanec Milan Uhrík je přesvědčený, že zvýšením očkování se situace nezmění. „Namísto honění injekcemi všech kolem by se měli soustředit na fungování zdravotnictví, včasnou léčbu pozitivních a nemocných a ochranu rizikových skupin,“ uvedl ve stanovisku Uhrík.