Jablečný ocet má obrovské množství různých použití. Přidává se do koláčů, okurek, či salátů. No po zředění s vodou ho můžeme používat i přímo na pití. Konzumace už i malé dávky jablečného octa před spaním, pokud se to dělá pravidelně, dokáže výrazně zlepšit zdraví a kvalitu vašeho života. …

1. Léčí bolavé hrdlo

Jablečný ocet vytváří kyselé prostředí, díky čemuž ničí všechny patogenní bakterie nacházející se v hrdle. Má totiž poměrně silné antibakteriální účinky.

Hodinu před spaním vypijte 1 čajovou lžičku jablečného octa ve sklenici vody a po 30 minutách vypijte další čajovou lžičku octa zředěnou s vodou.

2. Na hubnutí

Mnoho různých studií poukazuje na to, že obezita je výsledkem nedostatku spánku. Čím má člověk vyšší váhu, tím více problémů se spánkem se u něj vyskytuje.  Jablečný ocet předchází nahromadění tuku a snižuje chuť k jídlu díky pektinu.

Proto, pokud před spaním cítíte hlad, jablečný ocet vám ho pomůže zahnat. Zamíchejte 1 čajovou lžičku octa do šálku vody a vypijte to. Tento nápoj je skvělou náhradou za čokoládu nebo koláčky, které obsahují hodně tuku.

3. Uvolňuje ucpaný nos

Jablečný ocet obsahuje vitaminy A, B1, B2 a E spolu s draslíkem a hořčíkem, které snižují množství hlenu a čistí dutiny.  Pro rychlou úlevu rozmíchejte 1 čajovou lžičku octa ve sklenici vody a vypijte ho před spaním.  

4. Zastavuje škytavka

Jablečný ocet stimuluje nervy v krku, které jsou zodpovědné za škytavka. Tímto způsobem nervy zapomínají na nutkání škytat. Stačí, když spolknete 1 čajovou lžičku jablečného octa denně v šálku čisté vody.

5. Léčí špatný dech

Váš špatný dech může být výsledkem působení některých bakterií v hrdle.  Jablečný ocet je ideální látkou pro bakterie. Zabíjí je a zanechává svěží dech. Před spaním polkněte 1 čajovou lžičku jablečného octa zředěnou ve sklenici vody.

6. Léčí žaludeční reflux

Další věcí, kterou dokáže jablečný ocet, je obnova kyselosti ve vašem žaludku.  Vše, co potřebujete udělat, je smíchat 1 čajovou lžičku jablečného octa se sklenicí vody a vypít ho hodinu před spaním.

7. Předchází problémům s trávením

Nespavost je často podmíněna problémy s trávením.  Jablečný ocet vám pomůže s odstraňováním žaludečních nevolností a nadýmáním. Smíchejte 1 čajovou lžičku octa s medem a sklenicí vody a vypijte hodinu před spaním.

8. Zmírňuje bolest žaludku

Příznaky porouchaného trávení odezní, jakmile vypijete jablečný ocet. Už nikdy nebudete mít problémy s křečemi a nadýmáním.  Stačí, když smícháte 1 čajovou lžičku octa v šálku teplé vody a vypijete ji předtím, než půjdete spát.

9. Snižuje hladinu cukru v krvi

Vysoká hladina cukru v krvi je jednou z hlavních příčin nespavosti a mnoha dalších zdravotních problémů. Jablečný ocet zvýší citlivost na inzulín, čímž sníží hladinu cukru v krvi.  Pravidelně proto konzumujte 2 čajové lžičky jablečného octa předtím, než půjdete večer spát. Tuto informaci doporučujeme probrat předtím se svým lékařem.

10. Snižuje křeče v nohách

Ostrou bolest v nohou může způsobit nedostatek draslíku. Jablečný ocet ho obsahuje ve vysokém množství, proto vám pomůže snížit křeče a obnovit vnitřní rovnováhu těla.  Smíchejte 2 čajové lžičky jablečného octa se sklenicí teplé vody a vypijte ho předtím, než půjdete spát.

Zdroj: dw.com