Americký prezident Donald Trump podepsal ve čtvrtek večer výkonné nařízení, jehož cílem je změnit současný výklad zákona chránící sociální sítě před právní odpovědností za obsah zveřejněný na jejich stránkách. (Foto: Wikimedia)

Trump takové nařízení podepsal dva dny poté, co Twitter označil dva jeho příspěvky za "nepodložené" fakty. A

merický prezident uvedl, že sociální sítě mají "nekontrolovanou moc" cenzurovat a omezovat informace zveřejněné uživateli na svých stránkách.

Podle jeho slov se přitom navíc chovají jako redaktor s jasným stanoviskem a ne jako neutrální platforma, a proto by již neměly být zbaveny odpovědnosti.

Výkonné nařízení se obrací na nezávislé regulační orgány jako Federální komise pro komunikaci (FCC) a Federální komise pro obchod (FTC) i další, a vyzývá je aby prozkoumali, zda je možné vůči sociálním sítěmi zavést nové regulace.

Mnozí experti však už vyjádřili pochybnosti o tom, kolik toho Trump v této věci zmůže bez souhlasu Kongresu, píše agentura AP.

Cílem výkonného nařízení je změnit současný výklad zákona, který sociální sítě chrání před právní odpovědností za obsah zveřejněný na jejich stránkách, řekl Barr. Dodal, že sociální sítě se již staly "vydavateli" a neměly by tak mít nárok být chráněny před provedením odpovědnosti.

Americký prezident už ve středu pohrozil sociální síti Twitter novými regulacemi či dokonce zavřením. Tvrdil přitom, že technologičtí giganti "umlčují konzervativní hlasy". "Budeme je důrazně regulovat nebo zavřeme předtím, než dovolíme, aby se to ještě někdy opakovalo," tweetnul.

Twitter v úterý historicky poprvé označil dva Trumpová příspěvky za zavádějící a upozornil čtenáře, že jeho tvrzení o korespondenčním hlasování obsažené v těchto tweetech vyvrátili ověřovatelé faktů.

Trump v předmětné dvojici příspěvků tvrdí, že korespondenční hlasování povede k podvodům a zmanipulování prezidentských voleb. Twitter pod oba příspěvky umístil odkaz "Ověřte skutečnosti o korespondenčním hlasování". Ten uživatelů zavede k upozornění, že rozličné média jako CNN či The Washington Post citovaly expertů, podle kterých se korespondenční hlasování pouze velmi zřídka spojuje s volebními podvody.

Zdroj:  bbc.co.uk