Ve velmi očekávaném pátečním poklesu toho, co se očekávalo, že bude schránka informací zahrnující cenzuru příběhu notebooku Hunter Biden několik dní před prezidentskými volbami 2020, před chvílí Elon Musk – který pracoval ve spolupráci s notoricky nezávislým gonzo novinářem Matt Taibbi ze slávy „Vampire Squid“ – zveřejnil „Twitter Files“. (Foto: Twitter)

Krátce před jejich zveřejněním rozeslal Matt Taibbi svým subskribentům následující e-mail:

Milí čtenáři TK:

Velmi brzy začnu zveřejňovat dlouhé vlákno informací na Twitteru, na svém účtu @mtaibbi. Tento materiál pravděpodobně vzbudí velkou pozornost. Naprosto pochopím, pokud se předplatitelé budou zlobit, že se neobjeví nejdříve zde na Substacku. Já bych se taky zlobil.

Posledních 96 hodin patřilo k nejchaotičtějším v mém životě, zahrnovalo několik cest tam a zpět po celé zemi a mezitím debatu v Kanadě. Je to dlouhý příběh, který, jak doufám, budu moci brzy vyprávět, ale nemohu, alespoň zatím ne. Co mohu říct, je, že výměnou za možnost informovat o jedinečném a výbušném příběhu jsem musel přistoupit na určité podmínky.

Ti z vás, kteří jsou tu už léta, vědí, jak vážně beru své závazky vůči předplatitelům tohoto webu. Při této příležitosti vás budu muset jednoduše požádat, abyste mi důvěřovali. Jak už to tak bývá, možná se dočkáme ještě několika velkých překvapení, která budou zde na Substacku. A časem se tu najde prostor i na diskusi o nich. Každopádně děkuji za vaši podporu a trpělivost a prosím, držte mi slib, že vám to všechno vynahradím, a ještě něco navíc.

O chvíli později Elon potvrdil, že s Taibbim skutečně spolupracoval:

A tohle je to, co Taibbi v posledních minutách tweetoval (odkaz zde):

1. Vlákno: „Těší mě, že jsem se s vámi setkal: SOUBORY NA TWITTERU

2. To, co se chystáte číst, je první díl seriálu, který vychází z tisíců interních dokumentů získaných ze zdrojů na Twitteru.

3. „Akta Twitter“ vyprávějí neuvěřitelný příběh zevnitř jedné z největších a nejvlivnějších sociálních sítí na světě. Je to frankensteinovský příběh o mechanismu, který vytvořil člověk a který se vymkl kontrole svého tvůrce.

4. Twitter byl ve své koncepci geniálním nástrojem umožňujícím okamžitou masovou komunikaci, který poprvé umožnil skutečnou globální konverzaci v reálném čase.

5. Twitter ve svém raném pojetí více než naplnil své poslání a dal lidem „možnost vytvářet a sdílet myšlenky a informace okamžitě a bez překážek“.

6. Postupem času však byla společnost nucena tyto bariéry pomalu přidávat. Jedny z prvních nástrojů pro kontrolu projevu byly určeny k boji proti takovým druhům jako spam a finanční podvodníci.

7. Postupem času začali zaměstnanci a vedoucí pracovníci Twitteru pomalu nacházet pro tyto nástroje další a další využití. Také externí uživatelé začali podávat společnosti petice za manipulaci s projevy: nejprve málo, pak častěji a nakonec neustále.

8. Do roku 2020 byly žádosti propojených aktérů o smazání tweetů rutinou. Jeden vedoucí pracovník psal druhému: „Více k přezkoumání od Bidenova týmu“. Odpověď by přišla zpět: „Vyřízeno.“

9. Známé i neznámé osobnosti by mohly být odstraněny nebo přezkoumány na příkaz politické strany:

10. K těmto nástrojům měly přístup obě strany. Například v roce 2020 byly přijaty a vyřízeny žádosti jak od Trumpova Bílého domu, tak od Bidenovy kampaně.

11. Tento systém nebyl vyvážený. Byl založen na kontaktech. Protože na Twitteru pracovali a pracují v drtivé většině lidé jedné politické orientace, měli levičáci (no, demokraté) k dispozici více kanálů, více způsobů, jak si stěžovat, než pravičáci.

12. Výsledný sklon v rozhodování o moderování obsahu je vidět v dokumentech, které se chystáte číst. Je to však také hodnocení několika současných i bývalých vysoce postavených manažerů.

… Dobře, o tomto procesu se více mluvilo z plna hrdla, ale kašleme na to, pojďme skočit dopředu

16. Akta Twitter, část první: Jak a proč Twitter zablokoval příběh o notebooku Huntera Bidena

17. Dne 14. října 2020 zveřejnil deník New York Post BIDENOVY TAJNÉ E-MAILY, odhalení založené na obsahu opuštěného notebooku Huntera Bidena:

18. Twitter podnikl mimořádné kroky k potlačení příběhu, odstranil odkazy a zveřejnil varování, že může být „nebezpečný“. Dokonce zablokovali jeho přenos prostřednictvím přímé zprávy, což je nástroj dosud vyhrazený pro extrémní případy, např. dětskou pornografii.

19. Mluvčí Bílého domu Kaleigh McEnanyové zablokovali účet za to, že o příběhu tweetovala, což vyvolalo zuřivý dopis od Mikea Hahna, pracovníka Trumpovy kampaně, který se rozohnil: „Příštích dvacet dní alespoň předstírejte, že vám na tom záleží.“

20. To přimělo výkonnou ředitelku pro veřejnou politiku Caroline Stromovou, aby poslala zdvořilý dotaz WTF. Několik zaměstnanců poznamenalo, že mezi týmy pro komunikaci/politiku, které mají malou/menší kontrolu nad moderováním, a týmy pro bezpečnost/důvěru, panuje napětí:

21. Stromova poznámka přinesla odpověď, že příběh o notebooku byl odstraněn pro porušení firemní politiky „hacknutých materiálů“: https://web.archive.org/web/20190717143909/https://help.twitter.com/en/rules-and-policies/hacked-materials.

22. Ačkoli si několik zdrojů vzpomnělo, že onoho léta slyšely o „obecném“ varování federálních orgánů činných v trestním řízení před možnými hackerskými útoky ze zahraničí, neexistuje žádný důkaz – který bych viděl – o jakémkoli vládním zapojení do příběhu o laptopu. Ve skutečnosti to mohl být problém…

23. Rozhodnutí bylo učiněno na nejvyšších úrovních společnosti, ale bez vědomí generálního ředitele Jacka Dorseyho, přičemž klíčovou roli sehrál bývalý šéf právního oddělení, politiky a důvěry Vijaya Gadde.

24. „Prostě to udělali na volné noze,“ tak rozhodnutí charakterizoval jeden z bývalých zaměstnanců. „Výmluvou bylo hackerství, ale během několika hodin si v podstatě všichni uvědomili, že to neobstojí. Nikdo však neměl odvahu to zvrátit.“

25. Zmatek můžete vidět v následující dlouhé výměně názorů, do které se nakonec zapojí i Gadde a bývalý šéf Trust and safety Yoel Roth. Pracovník oddělení komunikace Trenton Kennedy píše: „Snažím se pochopit, na jakém politickém základě to bylo označeno za nebezpečné“:

26. V této chvíli už „všichni věděli, že je to v prdeli“, řekl jeden z bývalých zaměstnanců, ale reakcí bylo v podstatě chybovat na straně… pokračovat v chybování.

27. Bývalý viceprezident pro globální komunikaci Brandon Borrman se ptá: „Můžeme pravdivě tvrdit, že je to součástí politiky?“.

28. Na což bývalý zástupce generálního právního zástupce Jim Baker opět zřejmě radí zůstat u ne-kurzu, protože „opatrnost je na místě“:

29. Zásadní problém technologických společností a moderování obsahu: mnoho lidí, kteří mají na starosti projevy, o nich ví/stará se jen málo a základy jim musí vysvětlovat lidé zvenčí. Vtipně řečeno:

30. V jedné vtipné výměně názorů během prvního dne demokratický kongresman Ro Khanna osloví Gaddeovou, aby jí jemně navrhl, že si s ní skočí na telefon a promluví si o „backlash re speech“. Khanna byl jediným demokratickým představitelem, kterého jsem ve spisech našel a který vyjádřil znepokojení.

31. Gadde odpovídá rychle a okamžitě se ponoří do problematiky politiky Twitteru, aniž by věděl, že Khanna má větší obavy z Listiny práv:

32. Khanna se snaží přesměrovat konverzaci k prvnímu dodatku, o němž se ve spisech obecně těžko hledají zmínky:

33. Během jednoho dne obdrží vedoucí oddělení veřejné politiky Lauren Culbertsonová strašidelný dopis/zprávu od Carla Szaboa z výzkumné firmy NetChoice, který již provedl průzkum mezi 12 členy Kongresu – 9 republikány a 3 demokraty, od „justičního výboru Sněmovny reprezentantů až po kancelář poslankyně Judy Chuové“.

34. NetChoice dává Twitteru na vědomí, že ho při nadcházejících slyšeních na kopci čeká „krvavá lázeň“, přičemž členové tvrdí, že jde o „bod zlomu“, a stěžují si, že technologie „se rozrostly natolik, že se nedokážou regulovat ani samy, takže vláda možná bude muset zasáhnout“.

35. Szabo na Twitteru uvádí, že někteří představitelé Hill charakterizují příběh s notebooky jako „tech moment Access Hollywood“:

36.Soubory na Twitteru pokračují: „PRVNÍ DODATEK NENÍ ABSOLUTNÍ“

37. Szaboův dopis obsahuje mrazivé pasáže tlumočící postoje demokratických zákonodárců. Chtějí „více“ umírněnosti, a pokud jde o Listinu práv, ta „není absolutní“.

37. Úžasnou podzápletkou aféry s notebookem Twitter/Hunter Biden bylo to, kolik toho bylo provedeno bez vědomí generálního ředitele Jacka Dorseyho a jak dlouho trvalo, než se situace „odfajfkovala“ (jak se vyjádřil jeden bývalý zaměstnanec) i poté, co Dorsey zasáhl.

38. Při procházení Gaddeových e-mailů jsem zahlédl známé jméno – své vlastní. Dorsey jí poslal kopii mého článku Substack, který incident odstřelil.

39. Ve spisech je několik případů, kdy Dorsey zasáhl a zpochybnil pozastavení a další moderátorské akce, a to u účtů napříč politickým spektrem

40. Problém s rozhodnutím o „hacknutých materiálech“ podle několika zdrojů spočíval v tom, že to obvykle vyžadovalo úřední/právní zjištění hackerského útoku. Takové zjištění se však nikdy neobjevilo v průběhu toho, co jeden z vedoucích pracovníků popisuje jako „vichřici“ 24 hodin trvajícího celofiremního zmatku.

41. I pro mě to bylo vichřicových 96 hodin. Čeká nás toho mnohem více, včetně odpovědí na otázky týkající se otázek, jako je stínové zakazování, boostování, počty sledujících, osud různých jednotlivých účtů a další. Tyto otázky se neomezují pouze na politickou pravici.

42. Dobrou noc všem. Děkuji všem, kteří v posledních dnech zvedli telefon.

* * *

Zveřejnění bylo telegrafováno již před týdnem, kdy Musk připustil, že odhalení interních diskusí Twitteru kolem cenzury článku New York Post o laptopu Huntera Bidena těsně před americkými volbami 2020 je „nezbytné pro obnovení důvěry veřejnosti“.

Připomeňme si, že v říjnu 2020 byl Postu zablokován účet na Twitteru za to, že informoval o nyní již potvrzeném a skutečném „notebooku z pekla“, který obsahoval dosud neprokázané důkazy o obchodování se zahraničním vlivem prostřednictvím tehdejšího viceprezidenta Joea Bidena – včetně schůzky s vedoucím pracovníkem ukrajinského plynárenského gigantu Burisma v roce 2015.

Uživatelé, kteří se pokusili sdílet odkaz na článek, byli uvítáni zprávou: „Tento požadavek nemůžeme dokončit, protože tento odkaz byl společností Twitter nebo našimi partnery identifikován jako potenciálně škodlivý.“

Několik dní po Muskově tweetu pak bývalý šéf oddělení důvěry a bezpečnosti Twitteru Yoel Roth přiznal, že cenzura článku o notebooku Huntera Bidena byla „chybou“.

Ve svém prvním veřejném vystoupení od doby, kdy se stal bývalým zaměstnancem, Roth naznačil, že příběh o notebooku Huntera Bidena byl pro Twitter jednoduše „příliš obtížný“ na to, aby jej ověřil. Případně mohla společnost možná jednoduše důvěřovat listu Post, jednomu z nejstarších amerických deníků, který nemá pověst deníku, který si vymýšlí bombastické příběhy – jako to Twitter dělá s nesčetnými anonymními bombami z jiných významných publikací.

„Nevěděli jsme, čemu máme věřit. Nevěděli jsme, co je pravda. Byl tam kouř,“ řekl Roth během rozhovoru na konferenci Knight Foundation, jak poznamenal deník Epoch Times. „A nakonec to pro mě nedospělo do bodu, kdy by mi bylo příjemné tento obsah z Twitteru odstranit.“

„Spustilo to všechny mé jemně vyladěné poplašné signály ‚hackerské a únikové kampaně‘ APT28,“ řekl s odkazem na nechvalně známý tým kyberšpionů napojený na ruskou vojenskou rozvědku. „Všechno na tom vypadalo jako hackerský únik informací.“

Na otázku, zda byla chyba příběh cenzurovat, Roth odpověděl: „Podle mého názoru ano.“

Potlačil by Roth příběh, kdyby šlo o laptop Dona juniora plný usvědčujících důkazů?

* * *

A konečně, bude velmi zajímavé sledovat, kteří „nezávislí“, „nestranní“ a „objektivní“ členové mainstreamových médií se budou zabývat spisem Twitter, který byl na rozdíl od všech těch keců o ruském spolčení skutečným a akčním pokusem o narušení americké demokracie tím, že byl ututlán jeden z nejvýbušnějších politických příběhů generace, nemluvě o události, která by ovlivnila prezidentské volby v roce 2020.

Zdroj: zerohedge.com