Na Slovensku přebírá stát od nového roku odpovědnost za nežádoucí účinky vakcín. Prokázat to však bude zřejmě velký problém, a i když budete mít velké zdravotní problémy, budete muset chodit po soudech. (Foto: Flickr)

Portál tvnoviny.sk přichází s případem 38letého Zsolta, který má po očkování vážné zdravotní problémy a dokonce je už přes půl roku na nemocenské.

Muž byl koncem května očkován vakcínou společnosti Pfizer a asi o dva týdny později začal pociťovat tlak na hrudi, bolest v obou pažích a ve stehně.

Během dne se mu to stalo také dvakrát. Když to ani po několika dnech nepřestalo, obrátil se na svého obvodního lékaře, píší tvnoviny.sk.

Bolesti se zhoršovaly a ani antibiotika nezabírala. Muž byl nejprve hospitalizován v Královském Chlumci a později ve Východoslovenském ústavu srdečních a cévních chorob, kde mu byla diagnostikována aterosklerotická choroba srdce a postižení jedné cévy.

Vše také nahlásil Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, který se těmito případy zabývá.

Muž se obrátil také na Úřad pro dohled nad zdravotní péčí, ale bylo mu sděleno, že novela nedává úřadu žádné nové pravomoci k vyměření odškodnění.

Proto mu bylo doporučeno, aby se obrátil na ministerstvo zdravotnictví. Zsolt tak učinil a požádal ministerstvo o informace, jak postupovat. Nedostal odpověď.

„Není to nikde zveřejněno a myslím, že lidé by rádi věděli, jak postupovat,“ říká Zsolt.

Žádný úřad, který by se zabýval odškodněním, neexistuje a podle zjištění tvnoviny.sk má pacient jít k lékaři, který mu vydá lékařskou zprávu se svou diagnózou. Poté může spolu s právníkem podat žalobu a požadovat odškodnění od státu.

Následně se může domáhat odškodnění soudní cestou. V tomto případě by byl žalovaným stát.

„V takovém případě se občan může obrátit na soud s lékařskou zprávou a lékařskou dokumentací jako důkazem. V tomto případě by občan žaloval stát, tedy Slovenskou republiku,“ potvrdila TV Markíza mluvčí ministerstva zdravotnictví Zuzana Eliášová.

Zdroj: m1.sk