Elon Musk krátce po 14. hodině SELČ na Twitteru napsal: „K čertu s tím … i když Starlink stále prodělává & jiné společnosti dostávají miliardy dolarů od daňových poplatníků, budeme prostě dál financovat ukrajinskou vládu zdarma.“ (Foto: Flickr)

Nebylo jasné, zda to myslel upřímně, nebo sarkasticky, ale zdá se, že zpětná vazba na jeho dřívější postup možná miliardáře dostihla.

Elon Musk se přes noc pustil do dalšího tweetování. Musk poskytl ukrajinské armádě záchranné komunikační lano v podobě internetové služby Starlink, kterou provozuje jeho raketová společnost SpaceX.

Zdá se, že Musk je z Ukrajiny stále více frustrovaný poté, co jí daroval více než 20 000 satelitních terminálů a zaplatil velkou část účtu, který by měl do konce roku stát 100 milionů dolarů a v příštích 12 měsících by mohl přesáhnout stovky milionů dolarů.

Musk nedávno na Twitteru informoval o návrhu kontroverzní mírové dohody, která by měla odvrátit jaderný armagedon, ačkoli se mu dostalo obrovské kritiky od ukrajinských představitelů a bojovníků za „modrý šek“ na Twitteru.

SpaceX minulý měsíc zaslala Pentagonu dopis, v němž žádá o finanční prostředky na udržení služby na Ukrajině, protože odčerpává zdroje ze Starlinku. Miliardář uvedl, že cílem jeho společnosti je „nezkrachovat“.

V pátek večer na Twitteru napsal: „Starlink je hlavním komunikačním systémem ukrajinské armády na válečné frontě“, a dokonce uvedl: „Jestli chce tuto práci ještě někdo jiný, prosím, buďte mým hostem…“

Ve světle Muskova rostoucího hněvu možná nebylo správným krokem ukrajinských představitelů bít miliardáře na sociálních sítích za návrh mírové dohody, protože poskytuje bezplatnou komunikaci pro vojáky na místě.

Musk také nezněl příliš optimisticky, pokud jde o životnost služby, protože „Rusko se aktivně snaží Starlink zničit. Aby se zabezpečilo, SpaceX přesměrovala obrovské zdroje na obranu,“ dodal: „I tak ale může Starlink zaniknout.“

Musk s odkazem na dopis, který unikl do CNN, uvedl: „Muskovi se podařilo získat informace o tom, jak se Starlink bude vyvíjet:

Zvláštní, že nic neuniklo o našich konkurentech v oblasti kosmických startů a komunikací, Lockheedu a Boeingu, kteří dostávají přes 60 miliard dolarů… Nedivil bych se, kdyby tam tento konkrétní člověk pracoval, až odejde z ministerstva obrany do důchodu. Korupce v nejlepším slova smyslu.

„Internetová vlákna, telefonní linky, mobilní věže a další kosmické komunikace ve válečných oblastech byly zničeny … Zůstal jen Starlink. Prozatím,“ pokračoval Musk.

Řeč o tom, že SpaceX žádá o prostředky ministerstva obrany, se dostala na tiskový brífink Bílého domu již dříve v pátek. Tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová novinářům řekla, že Bidenova administrativa žádost společnosti SpaceX zvážila.

„Podívejte, chápeme důležitost těchto schopností pro zajištění stabilní komunikace zejména pro ukrajinské síly,“ řekla Jean-Pierreová.

Jean-Pierreová odkázala Pentagon na další otázky týkající se společnosti SpaceX.

Poté došlo k potvrzení ze strany tiskové mluvčí Pentagonu Sabriny Singhové, která uvedla, že „ministerstvo komunikuje se společností SpaceX ohledně Starlinku“. Odmítla však poskytnout další podrobnosti.

Singhová uvedla, že DoD chápe „křehkost“ satelitní internetové služby a důležitost „nejen na bojišti, ale i v samotné zemi“.

Dalo by se předpokládat, že je v zájmu DoD, aby si účet vyzvedlo, protože se zdá, že bezplatný zkušební provoz skončil.

K situaci se vyjádřil ruský senátor Vladimir Džabarov, který uvedl, že Ukrajina bez Starlinku „bude obrovskou ranou pro obranyschopnost země … hlavně proto, že služba se používá k „zaměřování“ ruských prostředků.

Džabarov uvedl, že SpaceX je „koneckonců soukromá společnost, a přestože vše udělala [poskytla Ukrajině zdarma služby Starlink] na žádost Pentagonu, nemohla tak pokračovat donekonečna“.

Zdroj: zerohedge.com