Společnost SpaceX Elona Muska podle CNN sdělila Pentagonu, že si již nemůže dovolit dotovat využívání své satelitem podporované internetové služby Starlink na Ukrajině. (Foto: Flickr)

Vysílací společnost citovala soubor dokumentů zaslaných ministerstvu obrany minulý měsíc, tedy v době, kdy ukrajinské síly začaly hlásit výpadky služby Starlink na územích, která získávaly zpět od Ruska. Výpadky podle různých zpráv vážně narušovaly postup Ukrajiny.

Tyto zprávy zdůrazňují cenu vysoce prominentního gesta podpory, které Musk učinil na začátku války v únoru, a vrhají světlo na Muskovy nedávné a kontroverzní snahy zprostředkovat tam mír tím, že tlačí na to, aby se vzdala území. Musk minulý týden uvedl, že SpaceX do konce roku vynaloží 100 milionů dolarů na dotování používání Starlinku.

„Nejsme schopni dále darovat terminály Ukrajině ani financovat stávající terminály na neurčitou dobu,“ citovala CNN ředitele vládního prodeje společnosti SpaceX, který v září napsal dopis Pentagonu.

CNN uvedla, že v dopise se rovněž žádalo, aby Pentagon převzal financování ukrajinského vládního a vojenského využívání Starlinku, a argumentovalo se tím, že do konce roku by to stálo více než 120 milionů dolarů a v příštích 12 měsících by to mohlo stát až 400 milionů dolarů. Z dokumentů citovaných CNN vyplývá, že nejvyšší ukrajinský generál Valerij Zálužný požádal v červenci o dalších 8 000 terminálů Starlink.

Podle CNN bylo více než 80 % terminálů Starlink, které Ukrajina v posledních měsících používá, financováno externími subjekty, zejména polskou vládou a crowdfundingovými operacemi.

Zdroj: investing.com