Některá zařízení SpaceX přestala fungovat, když vojáci osvobodili území, tvrdí kyjevští představitelé. (Foto: Youtube)

Ukrajinské jednotky hlásí výpadky komunikačních zařízení Starlink na frontě, což podle ukrajinských představitelů a vojáků brání snahám o osvobození území od ruských sil.

Tisíce terminálů Starlink, které vyrobila společnost SpaceX vlastněná Elonem Muskem, byly zakoupeny americkou vládou a crowdfundingově financovány dárci, aby pomohly ukrajinským jednotkám obsluhovat bezpilotní letouny, získávat důležité zpravodajské informace a komunikovat mezi sebou v oblastech, kde nejsou žádné jiné bezpečné sítě. Systémy, které připojují malou anténu k 35 centimetrů vysokému terminálu, poskytují internet také ukrajinským civilistům.

Některé z výpadků vedly v posledních týdnech ke „katastrofální“ ztrátě komunikace, uvedl jeden z vysokých ukrajinských vládních úředníků, který je o problému přímo informován. Mnohé z nich byly zaznamenány, když vojáci pronikli přes frontovou linii na území kontrolované Ruskem, a některé během lítých bojů, uvedl tento úředník, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity.

Byly akutní na jihu v okolí Chersonské a Záporožské oblasti, ale vyskytly se také podél frontové linie ve východním Charkově, Doněcku a Luhansku, uvedl úředník.

Jiný kyjevský představitel uvedl, že výpadky spojení byly rozsáhlé a vyvolaly panické volání vojáků na linky důvěry. Oba ukrajinští představitelé uvedli, že problémy nastaly, když vojáci osvobodili území od Ruska a přesunuli se za frontovou linii.

Tyto poruchy zdůrazňují nadměrnou roli komunikačních systémů Muska na bojišti v době, kdy ukrajinské protiofenzívy na východě a jihu země zatlačují Rusy na ústup. Americký podnikatel minulý víkend rozzlobil Kyjev, když nastínil plán příměří, který by vedl k odstoupení ukrajinského území Rusku.

Roman Sinicyn, koordinátor nadace Serhiy Prytula Charity, která věnuje systémy Starlink ukrajinským ozbrojeným silám, uvedl, že k problému může docházet proto, že se SpaceX snaží zabránit jejich zneužití ruskými silami.

K výpadkům docházelo v oblastech, které byly tak nedávno obnoveny, že jejich osvobození „ještě nebylo zveřejněno“, řekl.

„Je mi naprosto jasné, že to dělají zástupci společnosti Starlink, aby zabránili využití své technologie ruskými okupačními silami,“ řekl Sinicyn. Ukrajinská armáda a společnost SpaceX podle něj musí těsněji koordinovat své kroky.

Musk ani SpaceX na žádosti o komentář nereagovali. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov se odmítl vyjádřit. Mluvčí generála Valerije Zálužného, vrchního velitele ukrajinských ozbrojených sil, se odmítl vyjádřit.

Zdroj: ft.com