Mrazivé plány NATO pomocí pěti tankových superdálnic, které by v případě ruské invaze za 3. světové války zaplavily frontu vojáky a obrněnou technikou. (Foto: Flickr)

Přichází poté, co představitelé NATO varovali, že Západ musí být připraven na možnou ruskou invazi během několika málo let

NATO odhalilo mrazivé plány na vývoj superdálnic, které by v případě dramatické ruské invaze za 3. světové války hnaly americké vojáky a válečné tanky na frontu.

Nové válečné logistické trasy, nazývané „pozemní koridory“, budou určeny k rychlému rozmístění vojáků a obrněné techniky ve válečných zónách, což Západu umožní čelit jakékoli velké hrozbě, pokud se Putin rozhodne zaútočit na Evropu.

Tyto „koridory síly“ nebudou podléhat místním pravidlům a předpisům, aby se usnadnila bezproblémová vojenská přeprava a logistika.

V případě velkého útoku ze strany Ruska by bylo pět evropských přístavů využito k vylodění amerických vojáků, kteří by se pak po předem naplánovaných trasách rychle dostali na frontu.

Čtyři z těchto přístavů umožňují přístup k západní ukrajinské hranici, zatímco pátý může vojáky dopravit přímo k ruským hranicím přes Finsko.

Generálporučík Alexander Sollfrank, šéf logistického velitelství NATO Jsec, řekl deníku The Telegraph: „Vše je vytvořeno tak, aby existovala potřebná odolnost – robustnost, rezervy a také redundance.“

Zatímco NATO již plánuje přesun amerických vojáků do Polska přes Nizozemsko, úředníci nyní plánují rozšířit trasy, aby měli více možností vzhledem k mrazivým hrozbám z Kremlu.

Trasy se staly pro NATO prioritou poté, co se aliance na loňském summitu v Litvě rovněž dohodla na připravenosti 300 000 vojáků.

Ruský vojenský analytik a Putinův poskok včera varoval, jak by Polsko mohlo být vymazáno z mapy za méně než 10 minut.

Přišlo to v době, kdy vedoucí představitelé aliance varovali, že Západ se musí připravit na možnou ruskou invazi do NATO v příštích letech.

Šéf norské obrany generál Eirik Kristoffersen včera varoval, že okno, které má aliance na přípravu na smrtící ruskou invazi, se nyní zkrátilo na pouhé dva až tři roky.

Pro případ, že by síly NATO vstupující do Evropy přes Nizozemsko byly zasaženy těžkým bombardováním, jsou připravovány plány na jejich nasměrování přes přístavy v Itálii, Řecku a Turecku.

Americké jednotky by pak mohly být vyslány do Maďarska – které má společné hranice s Ukrajinou – pozemní cestou přes Slovinsko a Chorvatsko.

Alternativně existují také plány na přesun sil z přístavů v Turecku a Řecku, které by dosáhly východního křídla území NATO.

A nyní se na skandinávské půdě i na Balkáně buduje několik logistických tras, po nichž by se přepravovaly stíhačky NATO.

ZEĎ Z BEZPILOTNÍCH LETOUNŮ

Státy NATO v blízkosti ruských hranic rovněž plánují vytvořit takzvanou „zeď bezpilotních letounů“, která má chránit východní křídlo aliance před rostoucí ruskou hrozbou.

Norsko, Finsko, tři pobaltské státy Estonsko, Litva Lotyšsko a Polsko se dohodly na vytvoření společné hranice z dronů, která má chránit zbytek Evropy před přicházejícími hrozbami.

Podle plánů mají tisíce sledovacích a případně i ozbrojených dronů hlídat napjatou hranici až po Norsko a Polsko.

Lotyšský prezident Edgars Rinkevics při rozpracování plánu pro deník The Times uvedl, že se Evropa vrátila do „nejtemnějších dnů studené války“.

Prozradil, že bezpilotní letouny (UAV) budou monitorovat pokusy Ruska a Běloruska využít velké množství migrantů jako „zbraň“ a další provokace.

Ačkoli uvedl, že bezpilotní letouny budou většinou využívány k průzkumu, nevyloučil, že mohou být nasazeny i ozbrojené drony.

Státy NATO stojící na frontové linii jsou stále nervóznější z toho, že Vladimir Putin v případě úspěchu na Ukrajině zamíří dále na Západ.

Putin přesunul jaderné rakety do Běloruska a zároveň hromadí další zbraně na svém nejzápadnějším území Kaliningradu.

Moskva vyvolala hněv poté, co zveřejnila návrh na překreslení svých námořních hranic s Finskem a Litvou.

Bývalý ruský generál vyzval Putina, aby pobaltské země napadl a napravil tak „historickou křivdu“.

V reakci na ruskou agresi buduje Estonsko podél své hranice 600 armádních bunkrů v rámci plánů na vytvoření „baltské obranné linie“ k posílení regionální bezpečnosti.

POLSKÁ TUSKOVA LINIE

Výstavba „zdi z dronů“ přichází v době, kdy Polsko připravuje „Tuskovu linii“ v délce 430 mil. liber, která je plná minových polí, protitankových příkopů a bunkrů.

Země sdílí 170 mil dlouhou hranici s Běloruskem a 130 mil dlouhou hranici s Kaliningradem, přičemž obě oblasti jsou stále častěji odkladištěm Putinových zbraní.

Varšava uvedla, že je cílem ruské agrese přes obě tyto hranice.

Premiér Donald Tusk při oznámení projektu na začátku tohoto měsíce uvedl, že bude „pro potenciálního nepřítele neprůchodný“.

Na ambiciózním projektu – který má být dokončen do roku 2028 – spolupracují pobaltské státy.

Zdroj: thesun.co.uk