Americké strategické bombardéry B-1B Lancer přiletěly poprvé do Norska, aby se zúčastnily společných cvičení v Evropě. (Foto: Picryl)

Vyplývá to z prohlášení velení Letectva Spojených států amerických v Evropě a Africe.

Dříve byla v evropských internetových médiích zveřejněna informace o tom, že Letectvo USA v únoru plánuje do Norska přesunout čtyři strategické bombardéry B-1B Lancer.

Jak prohlásila oficiální mluvčí MZV RF Marie Zacharovová, Moskva považuje záměr Osla rozmístit na své letecké základně v blízkosti Trondheimu americké strategické bombardéry za další krok ve stupňování vojenské aktivity v tomto regionu.

V prohlášení velení se uvádí, že bombardéry amerického letectva B-1B Lancer ze 7. letky z letecké základny Dyess v Texasu v pondělí dorazily na norskou leteckou základnu Ørland v kraji Sør-Trøndelag „v rámci dávno naplánované cvičné mise“ pro vykonání letů v Evropě.

„Těším se na příležitost ukázat naši schopnost provádět operace z této nové lokace a plnit misi v nových podmínkách. Cvičení s takovými spojenci, jakým je Norsko, nám umožňují zdokonalovat naše možnosti zadržování a obrany, a také upevňovat stabilitu v regionu,“ uvádí se v tiskové zprávě slova generála Jeffreyho Harrigiana, velitele amerického letectva v Evropě a Africe.

Podotýká se, že v souladu s požadavky amerických úřadů budou všichni vojáci po příjezdu dodržovat režim „omezení pohybu“ jako preventivní opatření.

Noviny Nettavisen dříve napsaly, že je Norsko znepokojeno akcemi ruských letadel, která přilétají ke hranicím jeho vzdušného prostoru, a spojily to s brzkým rozmístěním amerických bombardérů na území Norska.

Jak píší noviny, v důsledku toho se Norsko ocitlo před dilematem: nechce zhoršovat již tak napjatou situaci v regionu, ale je mu zatěžko USA něco odmítnout, a za alianci je třeba Američanům platit.

Zdroj: thehill.com