Míra protiruských obvinění ve Spojených státech dosáhla fáze „bít své vlastní, aby se cizí báli“. (Foto: Pixabay)

Tak komentoval ředitel odboru mezinárodní informační bezpečnosti ruského ministerstva zahraničních věcí Andrej Kruckich slova generálního prokurátora USA o vztazích americké firmy Apple s Ruskem a Čínou.

„Míra protiruských obvinění dosáhla ve Spojených státech další fáze, konkrétně: „Udeřit na vlastní, aby se cizí báli. Což je charakterizuje velmi špatně,“ uvedl diplomat RIA Novosti.

Podle něj ruská strana „na všech úrovních“ opakovaně navrhuje, aby si Spojené státy sedly u jednacího stolu a vyjasnily všechny vzájemné výhrady, a vyvinuly algoritmus pro konstruktivní analýzu všech situací.

„Spojené státy však k tomu ještě nedozrály. Ale dospěli do bodu, kdy dokonce začínají zvedat ruku svým podnikatelům v kybernetické sféře, což podle mého názoru naznačuje, že se ve Spojených státech je něco v nepořádku, a i jak se řídí,“ dodal.

Předtím americký generální prokurátor William Barr prohlásil, že Apple spolupracuje s Ruskem a Čínou, které se údajně snaží organizovat dohled nad občany.

K váze obvinění vůči firmě také dodal, že Apple odmítl spolupracovat s ministerstvem spravedlnosti, a proto muselo samo hacknout dva smatphony iPhone saúdského vojáka, který v prosinci 2019 rozpoutal střelbu na vojenské základně na Floridě.

Při ní, 6. prosince 2019, došlo na letecké základně amerického námořnictva na Floridě, k zabití tři lidi a dalších sedm bylo hospitalizováno. Útočník byl saúdský občan procházející výcvikem na americké vojenské základně.

Apple: To jsou lži!

Ovšem sám obří IT gigant si to nenechal líbit a tvrdě odmítl prohlášení amerického generálního prokurátora Williama Barra, že jeho politika ochrany osobních údajů, včetně před vymáháním práva, ohrožuje národní bezpečnost USA a společnost sama údajně spolupracuje s orgány Ruska a Číny, uvedl Bloomberg s odkazem na prohlášení Apple.

Apple odpověděl, že reagoval na první žádost FBI o údaje několik hodin po útoku na Floridě a během vyšetřování nadále pomáhal vymáhání práva.

„Poskytli jsme veškeré podrobnosti informací, které jsme měli, včetně zálohy iCloud, údajů o účtu a transakčních dat s více účty, v následujících měsících jsme poskytli technickou pomoc a vyšetřovací pomoc kancelářím FBI v Jacksonville, Pensacola, New York," zdůraznila společnost.

Zdroj: snews.comria.ru