Přírodní svět je plný podivuhodných jevů, z nichž každý má potenciál ukrást nám dech svým vlastním jedinečným způsobem. Ale viděli jste někdy duhový oblak pileus? (Foto: Twitter)

Město Puning, které se nachází v provincii Guangdong v jižní Číně, bylo místem neobvyklé události, při níž oblak pileus získal podobu různobarevné duhy. Na první pohled se zdá, že jde o duhu, ale při bližším pohledu se ukáže, že jde o mrak, píše India Times.

Pestrobarevný oblak byl připojen k většímu kumulu v jeho blízkosti. Okouzlující kulisy města Puning City ještě umocnily podívanou na zářivé barvy přírodního úkazu, které byly na začátku velmi ohromující.

Oblaky pileus jsou hladké mraky, které se vyvíjejí na vrcholu stoupajícího oblaku cumulus nebo cumulonimbus. Běžně se označují také jako mraky s čepicí nebo šálové mraky.

Video nasbíralo více než milion zhlédnutí a téměř milion lajků.

Příčinou vzniku duhových pileusových mraků je přítomnost velmi drobných ledových krystalků nebo vodních kapiček v atmosféře. Menší ledové krystalky a vodní kapičky umožňují rozptyl neboli roztažení světla, což vytváří v mracích duhový vzhled, zatímco větší ledové krystalky vytvářejí sluneční nebo měsíční halo.

Pileusové mraky často trvají jen krátkou dobu, protože hlavní mrak, který se nachází pod nimi, může konvekcí stoupat a pohlcovat je. Vznikají, když silný stoupavý proud v nižších výškách působí na vlhký vzduch nad ním a nutí ho ochladit se pod rosný bod, což vytváří ohromující efekt.

Je nutné, aby oblaky byly velmi vzdušné a složené z ledových krystalků nebo vodních kapek stejné velikosti. Čočkovitá oblaka, oblaka typu alto-cumulus, oblaka typu cirrus a oblaka typu cirrocumulus jsou nejpravděpodobnějšími typy mraků, které vykazují duhovku.

Zdroj: indiatimes.com