Rusko se znovu zaměří na obranné prostředky, aby lokalizovalo novou hrozbu v případě, že bude vytvořena americká vojenská základna v Polsku, uvedl pro Sputnik první náměstek výboru Rady federace pro obranu a bezpečnost Franc Klincevič.

V úterý polský ministr obrany Mariusz Blaszczak oznámil v rozhovoru pro Polský rozhlas, že vytvoření americké vojenské základny v Polsku (Fort-Trump) je vyřešenou záležitostí.

„Rusko má jistě rozsáhlý vojenský potenciál, velmi přesné zbraně s dlouhým dosahem. Skutečnost, že pokud bude vytvořena taková základna, dojde k opětovnému zaměřování, aby bylo možné tuto hrozbu lokalizovat, to je jasné. Jednoznačně vnímáme tuto základnu jako jasnou hrozbu pro nás," uvedl Klincevič.

Podle něj Rusko nemůže činit jinak. „Vzhledem k tomu, že takové založení americké základny bude probíhat v blízkosti našich hranic a spojeneckého státu, nemáme právo na to nereagovat," řekl senátor.

Zdůraznil, že posilování své vojenské přítomnosti ve východní Evropě, vytváření nových vojenských oblastí a základen, Spojené státy již „nemaskují" potřebou odrážet hrozbu Íránu, jak tomu bylo předtím.

„Ovšem, opakovaně jsme říkali, že obyvatelé zemí, ve kterých se objeví americké základny, budou velmi vážně ohroženi, pokud budou z těchto základen podniknuty agresivní činy proti Rusku, a na to by se nemělo zapomínat," uvedl Klincevič.

Zdroj: snews.compolskieradio24.pl