Melinda French Gatesová, bývalá manželka Billa Gatese, v pondělí oznámila, že příští měsíc odstoupí z funkce spolupředsedkyně Nadace Billa a Melindy Gatesových. (Foto: Flickr)

French Gatesová v prohlášení na X uvedla, že jde o „kritický okamžik“ pro ochranu a prosazování práv žen na celém světě. Oznámení přichází téměř přesně tři roky poté, co manželé Gatesovi oznámili svůj rozvod.

Uvedla, že v důsledku jejího odstoupení a předchozí rozvodové dohody manželů Gatesových bude mít k dispozici „dalších 12,5 miliardy dolarů, které budu moci věnovat své práci ve prospěch žen a rodin“. Manželé se rozvedli v květnu 2021.

Bill Gates v samostatném prohlášení uvedl: „Je mi líto, že Melinda odchází, ale jsem si jistý, že bude mít obrovský vliv ve své budoucí filantropické práci.“

Činnost Nadace Gatesových se zaměřovala na celosvětové iniciativy v oblasti boje proti chudobě a globálního zdraví, včetně úsilí v boji proti malárii v Africe, a rozsáhlé investice na indickém subkontinentu a v jižní Asii.

Francouzská nadace Gatesových věnovala také značné množství času a peněz iniciativám zaměřeným na rovnost žen a mužů po celém světě. V roce 2015 založila společnost Pivotal Ventures, oddělenou od Nadace Gatesových, která se zaměřuje na odstraňování překážek v přístupu a příležitostech pro menšiny a ženy v USA.

Zdroj: cnbc.com