Před necelým týdnem jsme napsali, že „As Yen Crash Accelerates, It Puts Catastrophic End Of MMT Experiment In The Spotlight“, což je nepříliš radostné hodnocení, které dnes ráno zopakovala agentura Bloomberg, která píše, že „Japan Starting to Crack as Yen Tumbles With Stocks and Bonds“, a poznamenává, že navzdory pádu jenu na 24leté minimum (ze stejných důvodů, které jsme opakovali znovu a znovu, totiž že nelze udržet výnos 10Y na 0. 25 % a vyhnout se kolapsu měny ve spalujícím inflačním prostředí), tokijské akcie klesly nejvíce od března. (Foto: Youtube)

Došlo však k dalšímu významnému vývoji, který naznačuje, že dny fiat a MMT jsou sečteny: při prudkém růstu japonských výnosů dnes Bank of Japan nakoupila vládní dluhopisy v hodnotě více než 1,5 bilionu jenů, aby bránila svůj cíl kontroly výnosové křivky, když 10Y JGB vzrostl nad 0,25 %, což je horní hranice koridoru BOJ pro YCC.

Jak šokujícím způsobem vypočítává George Saravelos z Deutsche Bank v ranním příspěvku nazvaném „Tiskárna jede na plné obrátky“, který je k dispozici profesionálním předplatitelům ZH, pokud současné tempo nákupů vydrží, banka v červnu nakoupí přibližně 10 bilionů jenů. Abychom toto číslo uvedli do kontextu, po očištění o HDP to zhruba odpovídá tomu, že Fed provádí QE za více než 300 miliard dolarů měsíčně!

To je „skutečně extrémní“ úroveň tisku peněz vzhledem k tomu, že všechny ostatní centrální banky na světě zpřísňují svou politiku. Je to jeden z důvodů, proč jsme byli vůči jenu medvědí. A jak mnozí tvrdili, měnová intervence v tomto prostředí prostě není důvěryhodná vzhledem k tomu, že příčinou slabosti jenu je právě BoJ.

Obecněji řečeno, Saravelos opakuje to, co jsme uvedli v našem náhledu na konec MMT, když píše, že se obává, že „měna a japonské finanční trhy jsou v procesu ztráty jakéhokoli druhu fundamentálně založeného oceňovacího ukotvení“.

Čím více se zvedá globální inflace, tím více BoJ tiskne. Čím více se však zrychluje uvolňování, tím vyšší je potřeba silněji šlápnout na brzdu, když se blíží (inflační) útes, a tím nebezpečnější to je. V důsledku toho brzy vstoupíme do fáze, kdy by se na japonských finančních trzích projevily dramatické a nepředvídatelné nelinearity, tvrdí stratég DB, který také poznamenává, že „pokud bude trhu zřejmé, že clearingová úroveň výnosů JGB je nad cílem BoJ ve výši 25 bazických bodů, jaká je motivace držet dluhopisy dál?“.

Zůstává nám tedy několik výbušných otázek:

  • Je BoJ ochotna absorbovat celou zásobu japonských státních dluhopisů?
  • Kde je podle tohoto scénáře reálná hodnota jenu a co se stane, pokud si to BoJ rozmyslí?
  • BoJ možná chce vyvolat inflaci, ale jak se k ní dostane, aniž by vyvolala úplný systémový kolaps?

A konečně, co se stane, pokud a když se jen snese z fiat útesu a domácí držitelé úspor denominovaných v jenech utečou buď do dolarů, nebo do kryptoměn? To se dozvíme velmi brzy.

Zdroj: zerohedge.com