Americká vojenská základna na jihovýchodě Sýrie byla v pátek vystavena útoku neznámých osob. Oznámila to syrská státní televizní stanice Al-Ikhbariya. (Foto: Youtube)

„Neznámé osoby zaútočily na nezákonnou americkou vojenskou základnu na ropném nalezišti Omar na severovýchodě provincie Dajr az-Zaur,“ uvedla televizní stanice.

Podle informací se útok časově shodoval s dobou, kdy na základu přijely nákladní automobily s vojenskou technikou.

„Američtí útočníci reagovali na útok střelbou z děl a zábleskovými granáty“, oznámila televize.

Po prohlášení Bílého domu o stažení vojáků ze Sýrie americké ozbrojené síly 8. října začaly opouštět severovýchodní region země.

6. října Bílý dům vydal oficiální prohlášení, ve kterém se uvádí, že „Ozbrojené síly Spojených států se již nebudou účastnit operace a nebudou ji podporovat“. 

Prezident USA Donald Trump informoval o stažení amerických vojsk na pozadí turecké operace proti kurdským oddílům, k níž došlo na severovýchodě Sýrie. Američané přitom prohlásili, že zůstanou v ropných regionech na východě země a že budou pomáhat místním Kurdům je kontrolovat.

V americkém ministerstvu obrany také varovali, že jednostranné akce představují riziko pro Turecko a doporučili zemi, aby spolupracovala se svými spojenci NATO, aby nebyl region „destabilizován“.

Šéf Pentagonu Mark Esper dne 12. listopadu prohlásil, že zatím nebylo přijato definitivní rozhodnutí o tom, kolik amerických vojáků v Sýrii zůstane. Nicméně předseda Sjednoceného výboru náčelníků štábů OS USA generál Mark Milley řekl, že v Sýrii zůstane 500 až 600 amerických vojenských příslušníků.

USA a jejich spojenci provádějí od roku 2014 v Sýrii a Iráku vojenskou operaci proti teroristické skupině Islámský státf, přičemž se v zemi nachází bez povolení syrských úřadů. Američané již dříve oznámili, že došlo k likvidaci „teroristického chalífátu“, prohlásili však, že hodlají v Sýrii zůstat, aby „zabránili jeho obnovení“.

Zdroj: snews.com