Maďarský premiér Viktor Orbán tvrdí, že rozsáhlý korupční skandál v Evropské unii by měl být využit jako příležitost k „vysušení bažiny“ v Bruselu. (Foto: Flickr)

V rámci probíhajícího korupčního skandálu v srdci Evropské unie byl mimo jiné zatčen místopředseda Evropského parlamentu a zavřeny kanceláře dvou organizací na ochranu lidských práv, neboť belgické orgány činné v trestním řízení prověřují, zda úředníci nebyli upláceni v rámci vlivové operace ze strany šariátského státu Katar, který pořádá stále probíhající mistrovství světa ve fotbale.

Důkazní fotografie, které belgická federální soudní policie poskytla agentuře Associated Press, ukazují doslova kufříky naplněné hotovostí – „část z 1,5 milionu eur, které belgická policie našla a zabavila v Bruselu“, uvádí tisková agentura.

„Tento summit EU byl poznamenán zatčením levicového místopředsedy Evropského parlamentu, který byl obviněn z korupce. Všichni věděli, že Brusel je plný korupce, ale nyní to dospělo do stádia, kdy policie musela zakročit,“ komentoval premiér Orbán, který se v centru moci EU osobně zúčastnil zasedání Evropské rady na konci roku, v komentáři sdíleném na Facebooku, jehož oficiální překlad viděl Breitbart London.

„Korupční skandál otřásl evropskými institucemi, probíhají domovní prohlídky, policie zabavila miliony eur a spekuluje se o tom, kteří další bruselští politici by do toho mohli být zapleteni,“ pokračoval maďarský lídr.

„Mnozí se domnívají, že stopy by mohly vést k těm nejvyšším,“ dodal.

Orbán uvedl, že jeho vláda prosazuje „hloubkové a rozsáhlé vyšetřování korupčního skandálu v Bruselu“, a zopakoval slova dlouholetého spojence Donalda Trumpa, když dodal, že je „čas vysušit bažinu tady v Bruselu“.

Orbán, který je přesvědčeným euroskeptikem – ačkoli není zastáncem „maďarského brexitu“, kterému někteří přezdívají „Hungaleave“ – má více důvodů než většina ostatních, aby ze skandálu cítil jistou satisfakci, neboť establishment EU soustavně zasahuje do domácí politiky, jako je zákon „Stop Sorosovi“, který má přimět nevládní organizace k větší transparentnosti ohledně zahraničního financování, a návrh na zákaz propagace transgenderismu ve školách, a v současné době brzdí plný podíl Maďarska na financování EU.

To je údajně důsledkem obav EU ohledně „právního státu“ v Maďarsku, ačkoli mnozí se domnívají, že ve skutečnosti jde o odplatu za neochotu Maďarska podepsat eskalaci současné sankční války s Ruskem, kterou Orbán považuje za ekonomické sebepoškozování, a za odmítnutí realizovat kvóty EU na přerozdělování migrantů – což je otázka, kvůli níž se do horké vody dostalo i Polsko.

S ohledem na kritiku EU vůči Maďarsku byl totiž první reakcí premiéra Orbána na zatýkání korupčníků v Bruselu provokativní tweet „Dobré ráno Evropskému parlamentu!“ doprovázený oldschoolovým memem místnosti plné mužů, kteří se bouřlivě smějí, s popiskem: „A pak řekli, že [Evropský parlament] je vážně znepokojen korupcí v Maďarsku“.

Zdroj: breitbart.com