Maďarský premiér Viktor Orbán byl ostře kritizován ukrajinským ministerstvem zahraničí, jak vyplývá z vyjádření zveřejněných na internetových stránkách ministerstva v úterý 27. prosince, informuje německá tisková agentura DPA. (Foto: Flickr)

Orbánovy výroky „ukazují patologickou neúctu k Ukrajině a ukrajinskému lidu, který bojuje proti ruské agresi“, uvedlo ukrajinské ministerstvo a obvinilo maďarského vůdce z „politické krátkozrakosti“.

Jak uvádí Denis Albert na serveru Remix News, komentáře přišly v reakci na Orbánovo prohlášení, že válka by mohla skončit, pokud by Spojené státy přestaly dodávat zbraně Ukrajině. Orbán tímto způsobem usiloval o porážku Ukrajiny, i když by to zvýšilo nebezpečí ruské agrese namířené proti Maďarsku, uvedlo ukrajinské ministerstvo.

„Maďarský vůdce by si měl položit otázku, zda chce mír,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

V jednom z dřívějších rozhovorů Orbán řekl: „Ukrajina může pokračovat v boji jen do té doby, dokud ji Spojené státy podporují penězi a zbraněmi. Pokud Američané chtějí mír, pak mír bude.“

Jak uvedl Remix News, Orbán v nedávném rozhovoru řekl, že zatímco pro jeho vládu je důležité, že Rusko nepředstavuje bezpečnostní hrozbu, pokračování hospodářských vztahů je zásadní nejen pro Maďarsko, ale i pro celou evropskou ekonomiku.

„Odpověď na otázku, zda jsme na správné, nebo špatné straně dějin, zní, že jsme na maďarské straně dějin. Podporujeme Ukrajinu a pomáháme jí, je v našem zájmu zachovat suverénní Ukrajinu a je v našem zájmu, aby Rusko nepředstavovalo bezpečnostní hrozbu pro Evropu, ale není v našem zájmu vzdát se všech hospodářských vztahů s Ruskem. Na tyto otázky se díváme maďarskými brýlemi, ne brýlemi někoho jiného,“ řekl Orbán.

Zdroj: rmx.news