Maďarsko žádá OSN o vyšetření „skandálního“ útoku na plynovody Nord Stream
Budapešť chce vědět, „kdo a proč to spáchal“. (Foto: Twitter)

Maďarsko vyzvalo OSN k vyšetření „skandálního“ útoku na plynovody Nord Stream, které podle tvrzení novináře Seymoura Hershe zničily Spojené státy.

Tři ze čtyř plynovodů spojujících Rusko s Německem byly v září loňského roku sabotovány, přičemž tento útok musel být proveden státním aktérem.

Tento útok způsobil, že Německo a další evropské země byly závislé na energii z USA, což je přimělo k podpoře eskalace války na Ukrajině.

Investigativní novinář Hersh, držitel Pulitzerovy ceny, zveřejnil počátkem tohoto měsíce článek, v němž tvrdí, že plynovody byly zničeny USA v rámci tajné operace.

Podle Hershových zdrojů byly výbušniny nastraženy v červnu 2022 potápěči amerického námořnictva pod záminkou cvičení NATO BALTOPS 22 a o tři měsíce později byly odpáleny pomocí dálkového signálu vyslaného sonarovou bójí.

Jeden ze zdrojů Hershovi řekl, že osnovatelé věděli, že tato tajná operace je „válečným aktem“, přičemž někteří pracovníci CIA a ministerstva zahraničí je varovali: „Nedělejte to. Je to hloupost a bude to politická noční můra, pokud se to provalí.“

Poté, co Čína požadovala, aby se Spojené státy kvůli těmto tvrzením „vysvětlily světu“, se k výzvě k úplnému a řádnému vyšetření nyní přidalo i Maďarsko.

„Je to v podstatě poprvé, kdy byla napadena tak významná evropská kritická infrastruktura. Ať už ji napadl kdokoli – ale byla napadena,“ řekl maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto agentuře RIA Novosti.

Szijjarto dodal, že sabotáž byla „skandálním“ teroristickým činem a zjištění pravdy, kdo je za ni zodpovědný, by mělo mít nejvyšší mezinárodní význam.

Budapešť chce vědět, „kdo ji spáchal a proč“, a žádá o „komplexní, hluboké, strukturované a podrobné“ vyšetřování vedené pod záštitou OSN.

„Myslím, že OSN by měla dát rámec pro takový druh vyšetřování,“ řekl Szijjarto a dodal, že mezinárodní orgán by měl fungovat jako „platforma pro vzájemné rozhovory zemí, které se dokonce považují za nepřátele“.

Jak jsme již dříve zdůraznili, bývalý whistleblower NSA Edward Snowden reagoval na popření Bílého domu, že americké zpravodajské služby jsou zodpovědné za vyhození plynovodu Nord Stream do povětří, poukazem na to, že kdysi také popřely účast na invazi v Zátoce sviní a dalších falešných vlajkách.

Zdroj: summit.news