Investigativní novinář Seymour Hersh zveřejnil výzkum, podle něhož útoky na plynovody Nord Stream podnítila vláda USA s podporou Norska. V reakci na Hershův dotaz americká vláda a CIA jeho výpověď popřely. (Foto: Wikimedia)

Mnohá média Hershovi vytýkala, že nezveřejnil svůj anonymní zdroj, a jeho tvrzení se tak nedají ověřit. Kritika se týkala také toho, že výzkum nebyl koherentní. Berlínský novinář Fabian Scheidler hovořil se Seymourem Hershem pro Berliner Zeitung.

Pane Hershi, vysvětlete prosím podrobněji svá zjištění. Co přesně se podle vašeho zdroje stalo, kdo se na atentátu na Nord Stream podílel a jaké byly motivy?

Byl to příběh, který volal po tom, aby byl vyprávěn. Koncem září 2022 mělo být poblíž ostrova Bornholm v Baltském moři odpáleno osm bomb, z nichž šest vybuchlo v oblasti, kde je poměrně mělko. Zničili tři ze čtyř hlavních plynovodů Nord Stream 1 a 2. Plynovod Nord Stream 1 po mnoho let zásoboval Německo a další části Evropy velmi levným zemním plynem. A pak byl vyhozen do povětří, stejně jako Nord Stream 2, a otázkou bylo, kdo to udělal a proč. 7. února 2022, tedy jen něco málo přes dva týdny před ruskou invazí na Ukrajinu, prohlásil americký prezident Joe Biden na tiskové konferenci v Bílém domě s německým kancléřem Olafem Scholzem, že USA zastaví Nord Stream.

Biden doslova řekl: „Pokud Rusko zaútočí, žádný Nord Stream 2 už nebude, projekt ukončíme.“ Když se ho jeden z novinářů zeptal, jak přesně to plánuje udělat, když je projekt primárně pod německou kontrolou, Biden odpověděl pouze: „Slibuji, že to zvládneme.“

Jeho náměstkyně Victoria Nulandová, která se významně angažovala v událostech majdanské revoluce v roce 2014, se podobně vyjádřila již před několika týdny.

Říkáte, že rozhodnutí o zastavení plynovodu učinil ještě dříve prezident Biden. Ve své zprávě píšete, že v prosinci 2021 svolal poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan schůzku nově vytvořené pracovní skupiny náčelníků štábů, CIA, ministerstva zahraničí a ministerstva financí. Píšou: „Sullivan chtěl, aby skupina přišla s plánem na zničení dvou plynovodů Nord Stream.“

Tato skupina byla původně svolána za účelem studia tohoto problému. Setkali se ve velmi tajné kanceláři. Hned vedle Bílého domu se nachází kancelářská budova Executive Office Building, která je s Bílým domem spojena podzemním tunelem. A na samém vrcholu je kancelář tajné externí skupiny poradců, která se nazývá Poradní výbor prezidenta pro zpravodajské služby. Zmínil jsem se o tom, abych lidem v Bílém domě naznačil, že mám informace. Schůzka byla svolána proto, abychom se zabývali tím, co bychom dělali, kdyby Rusko vstoupilo do války.

Bylo to tři měsíce před válkou, před Vánocemi 2021. Byla to skupina na vysoké úrovni, která měla pravděpodobně jiný název, já jsem ji jen nazval Interagency Group, nevím, jaký byl oficiální název, pokud nějaký existoval. Byla to CIA a Národní bezpečnostní agentura, která monitoruje a odposlouchává komunikaci, ministerstvo zahraničí a ministerstvo financí, které poskytuje peníze. A pravděpodobně i několik dalších organizací, které se na tom podílely. Zastoupen byl také sbor náčelníků štábů. Záměrem bylo vypracovat doporučení, jak Rusko zastavit, a to buď pomocí vratných opatření, jako jsou další sankce a ekonomický tlak, nebo pomocí nevratných, „kinetických“ opatření, jako jsou demolice.

Nechci zde zacházet do dalších podrobností a nechci mluvit o konkrétním setkání, protože musím chránit svůj zdroj. Nevím, kolik lidí se zúčastnilo, víte, co tím myslím?

Zdroj: berliner-zeitung.de