Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek prohlásil, že Ukrajina se připravuje na útok s cílem získat zpět Krym vytvořením nových vojenských jednotek a vysláním vojáků na výcvik do jiných zemí. (Foto: Flickr / ilustrační)

„Existují vojenské kroky a my se na ně připravujeme. Jsme připraveni i po psychické stránce. Připravujeme se technicky: zbraněmi, posilami, formováním brigád, zejména útočných brigád, různých kategorií a charakteru,“ řekl Zelenskyj na tiskové konferenci podle ukrajinské tiskové agentury Ukrinform.

Podle Ukrinformu Zelenskij uvedl, že ukrajinské jednotky jsou posílány na výcvik do jiných zemí, aby se naučily používat nové zbraně. „Musíme být připraveni. Pak budou následovat odpovídající spravedlivé deokupační kroky a, dá-li Bůh, budou úspěšné,“ dodal.

Zelenskyj a další vrcholní ukrajinští představitelé tvrdí, že vykopnutí Ruska z Krymu je jedním z jejich válečných cílů, ale Rusko kontroluje značnou část území na sever od Krymu v Chersonské oblasti. Pentagon rovněž vyhodnotil, že je nepravděpodobné, že by Ukrajina mohla poloostrov, který Rusko kontroluje od roku 2014, dobýt.

Navzdory hodnocení Pentagonu představitelé Bidenovy administrativy stále tvrdí, že by podpořili ukrajinský útok na Krym. „Rusko přeměnilo Krym v obrovské vojenské zařízení … to jsou legitimní cíle, Ukrajina na ně útočí a my to podporujeme,“ uvedla nedávno Victoria Nulandová, náměstkyně amerického ministra zahraničí pro politické záležitosti.

Pokud by USA podpořily ukrajinské útoky na Krym, riskovaly by tím výraznou eskalaci vztahů s Moskvou, což uznal i ministr zahraničí Antony Blinken, když poloostrov označil za „červenou linii“ pro ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zdroj: antiwar.com