Maďarsko je jedním z největších producentů obilí v Evropě. Nyní s okamžitou platností ruší veškerý vývoz obilí do zahraničí. (Foto: Flickr)

Jen několik hodin poté, co Rusko oznámilo zákaz vývozu umělých hnojiv, přišlo Maďarsko s touto bombastickou zprávou, která pravděpodobně zvýší již tak vysoké ceny obilí.

Zero Hedge varuje, že svět by měl v příštích několika týdnech očekávat zdvojnásobení cen pšenice, protože si plně uvědomuje, co se děje ve světovém dodavatelském řetězci potravin.

„Naše doporučení zní: nakupujte mouku, rýži, ječmen a další obiloviny nyní, dokud ještě můžete, a ne až za měsíc, kdy budete muset,“ píší autoři článku.

Zastavený vývoz obilí a hnojiv a plyn by mohly vytvořit nepříjemnou kombinaci.
Turecko, Egypt a Tunisko jsou téměř zcela závislé na dovozu pšenice z Ruska a Ukrajiny. Ukazuje se, že Rusko i Ukrajina v současné době zastavují vývoz obilí na dobu neurčitou.

Někteří odborníci odhadují, že pokud se rusko-ukrajinský konflikt brzy nevyřeší, může potravinová krize podobná „arabskému jaru“ zasáhnout i Severní Ameriku (nebo Evropu).

Vzhledem k tomu, že Rusko jako největší světový výrobce umělých hnojiv se 70% podílem na trhu omezilo jejich vývoz, lze očekávat, že potravinová krize vznikne všude na světě.

„Ještě horší je, že plyn je základní surovinou pro výrobu dusíkatých hnojiv. To znamená, že pokud dojde k přerušení dodávek plynu z Ruska, současné rekordně vysoké ceny plynu dále urychlí růst cen a dostupnosti hnojiv,“ varuje Zero Hedge.

Několik východoevropských zemí včetně Ruska dodává na světové trhy většinu obilí, energie a hnojiv, které zbytek světa potřebuje k přežití. Poslední epizoda z Ukrajiny v podstatě uzavřela kohoutek pro dodávky všech těchto věcí.

Zdroj: naturalnews.com