Kyjev – Šéf NATO Jens Stoltenberg ve čtvrtek poprvé od ruské invaze v plném rozsahu navštívil Kyjev a dal tak najevo podporu vojenské aliance Ukrajině, která se připravuje na zahájení protiofenzívy. (Foto: Flickr)

Stoltenberg zahájil návštěvu položením věnce na počest ukrajinských vojáků padlých v boji proti ruským silám na východě země a prohlídkou ukořistěných ruských obrněných vozidel na náměstí svatého Michala v hlavním městě.

Ukrajinští představitelé a představitelé NATO o cestě bezprostředně neinformovali, ale nejvyšší představitelé, kteří navštěvují Kyjev, často jednají s prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Návštěva generálního tajemníka NATO pravděpodobně podráždí Rusko, které alianci považuje za nepřátelský vojenský blok, jenž se snaží zasahovat do oblasti, kterou považuje za svou sféru vlivu, a staví se proti snahám Ukrajiny vstoupit do NATO.

Kreml ve čtvrtek v konferenčním hovoru novinářům řekl, že jedním z cílů toho, co Moskva nazývá „zvláštní vojenskou operací“ na Ukrajině, je zabránit tomu, aby Ukrajina někdy vstoupila do NATO.

„…v opačném případě to bude představovat vážné, významné nebezpečí pro bezpečnost naší země,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Ukrajina, která získala nezávislost na Moskvou vedeném Sovětském svazu v roce 1991, oznámila žádost o urychlené členství v NATO loni v září poté, co Kreml prohlásil, že anektoval čtyři ukrajinské regiony, které jeho vojáci částečně obsadili.

Zdroj: aljazeera.com