Mluvčí Rady národní bezpečnosti John Kirby na pondělním tiskovém brífinku uvedl překvapivě vysoký odhad ruských obětí, k nimž podle něj došlo od prosincových bojů ve sporném doněckém městě Bachmut. (Foto: Flickr)

Uvedl, že ruské síly utrpěly celkem přes 100 000 ztrát – z toho asi 20 000 vojáků bylo zabito v boji a dalších 80 000 zraněno.

Vysvětlil, že tyto údaje vycházejí z „informací a zpravodajských údajů, které se nám podařilo po určitou dobu potvrdit“.

Při prezentaci těchto čísel uvedl, že ruský postup v Doněcké a Luhanské provincii „selhal“ – navzdory tomu, že podle většiny mezinárodních odhadů Rusko v tuto chvíli drží 80-90 % Bachmutu.

„Většina těchto snah se zastavila a selhala,“ řekl Kirby. „Rusku se nepodařilo zmocnit žádného skutečně strategicky významného území. „

„Jediná oblast, kde Rusko dosáhlo určitých postupných zisků – a chci se zaměřit na slovo ‚postupných‘ – je Bachmut,“ připustil Kirby. „Ten má, jak jsme již řekli, pro Rusko skutečně jen velmi malou strategickou hodnotu. Dobytí Bachmutu by absolutně nezměnilo průběh války ve prospěch Ruska a obrana Ukrajiny v oblastech kolem Bachmutu zůstává stále silná.“

Uvedl také, že přibližně polovina z 20 000 Rusů, kteří tam byli zabiti, bojovala ve prospěch Vagnera.

Lidé, které on [zakladatel skupiny Wagner Jevgenij Prigožin] chodil klepat na dveře vězeňských cel po celém Rusku, aby do tohoto boje vrhali lidské maso,“ řekl Kirby o několikaměsíční náborové akci společnosti Wagner, kontroverzně zaměřené na ruské věznice.

Na nátlak však mluvčí NSC odmítl uvést počty obětí na ukrajinské straně. „Nikdy nebudu zveřejňovat nic, co by jim ztížilo práci,“ řekl Kirby. „Oni jsou zde obětí. Rusko je agresor.“

Ačkoli je zcela zřejmé, že Bachmut byl po celé měsíce tragickým „mlýnkem na maso“ pro obě strany, USA by mohly nabízet tento ohromující a velký počet ruských obětí ve výši 100 000, aby vytvořily narativ „pyrrhova vítězství“. Kirby připustil, že Rusové v Bachmutu vítězí, ale vzhledem k obrovským nákladům a obětem za Bachmut chce vykreslit obraz, že v celém konfliktu prohrávají.

Abychom však tento údaj, který se většině lidí bude zdát jako extrémně vysoký odhad (a tudíž pochybný), udrželi v perspektivě, celkové oficiální americké ztráty ve Vietnamu činily téměř 60 000 padlých v boji a přes 150 000 zraněných – a to po deseti letech války.

Zdroj: spectrumlocalnews.com