Na předvolební akci v Birminghamu řekla toryovská favoritka, že nařídit použití jaderných zbraní je „důležitou součástí funkce premiérky“. (Foto: Flickr)

Favoritka na post předsedkyně toryů Liz Trussová prohlásila, že by byla ochotna rozpoutat jadernou válku, pokud by se stala premiérkou.

Ministryně zahraničí, která se zdá být stále pravděpodobnější nástupkyní Borise Johnsona v nejvyšší funkci, dnes večer prohlásila, že je „připravena“ stisknout jaderné tlačítko, pokud to bude nutné – i když by to znamenalo „globální zničení“.

Tuto poznámku pronesla na předvolební akci v Birminghamu, když se jí moderátor John Pienaar ptal na to, jakému náročnému rozhodnutí by mohla čelit.

Pan Pienaar prohlásil, že by se mu z této vyhlídky udělalo „fyzicky špatně“, ale paní Trussová vypadala bez emocí, když říkala, že by nařídila odpálení jaderných zbraní.

V projevu na předvolební akci složené z věrných straníků strany toryů v NEC v Birminghamu paní Trussová uvedla, že zlověstná volba je „důležitou povinností premiérky“.

Pan Pienaar jí to řekl: „Jedna z prvních věcí, která se stane, až a pokud se stanete premiérkou, budete uvedena do místnosti, velmi soukromé místnosti na čísle 10, a tam před vámi budou položeny takzvané dopisy poslední instance.“

„Vaše příkazy kapitánovi naší lodi Trident, zda vy, premiérka Liz Trussová, vydáváte rozkaz k vypuštění jaderných zbraní.“

„Znamenalo by to globální vyhlazení. Nebudu se vás ptát, zda byste stiskl tlačítko, řeknete ano, ale tváří v tvář tomuto úkolu by se mi udělalo fyzicky špatně.“

Poté se zeptal: „Jak se při této myšlence cítíte?“ zeptal se.

Paní Trussová odpověděla: „Myslím si, že je to důležitá povinnost předsedy vlády, a jsem připravena ji splnit.“

Poté zopakovala: „Víte, co se děje? „Jsem připravena to udělat.“

Ministerstvo obrany uvádí, že cílem raketového systému Trident je „odvrátit nejextrémnější hrozby pro naši národní bezpečnost a způsob života, což nelze provést jinými prostředky“.

Paní Trussová již dříve naznačila svůj záměr obnovit jaderný odstrašující prostředek během své kampaně za vedení země.

Obyvatelé celého světa budou doufat, že vláda vedená paní Trussovou bude úspěšná při řešení konfliktů diplomatickou cestou.

Dala najevo svůj záměr postavit se Vladimiru Putinovi, jehož režim si v únoru vytipovala, když uvedla do stavu nejvyšší pohotovosti své jaderné odstrašení.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov tehdy řekl: „Prohlášení různých představitelů na různých úrovních o možných konfliktních situacích a dokonce o srážkách a střetech mezi NATO a Ruskou federací.“

„Taková prohlášení považujeme za naprosto nepřijatelná.“

„Nebudu jmenovat autory těchto prohlášení, i když šlo o britského ministra zahraničí.“

Zdroj: mirror.co.uk