Několik dní poté, co Velká Británie varovala, že riziko jaderné války je dnes vyšší než dokonce během studené války kvůli nedostatečné komunikaci mezi soupeřícími jadernými velmocemi, ruský prezident Vladimir Putin v pondělním vystoupení uvedl, že „v jaderné válce nemůže být vítězů“, a zdůraznil, že „nikdy nesmí být rozpoutána“ ve světě.

Putinova slova zazněla právě v době, kdy ruské sdělovací prostředky informovaly o tom, že Bidenova administrativa nabídla Moskvě zahájení rozhovorů o „novém rámci kontroly zbrojení“, který by mohl nahradit novou smlouvu START (Smlouva o omezení strategických zbraní).

V uplynulém půlstoletí došlo ke zhoršení a nakonec i k opuštění některých klíčových zbrojních smluv z dob studené války a k rozpadu monitorovacích dohod, jako je „otevřené nebe“, od kterého USA nedávno odstoupily.

Při diskusi o Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (NPT) Putin v pondělí řekl: „Rusko jako smluvní strana NPT a jeden z jejích depozitářů důsledně dodržuje literu a ducha smlouvy.“

„Naše závazky vyplývající z dvoustranných dohod se Spojenými státy o snížení a omezení příslušných zbraní jsou rovněž plně plněny,“ pokračoval. „Vycházíme z toho, že v jaderné válce nemůže být vítězů a nikdy nesmí být rozpoutána, a zasazujeme se o rovnou a nedělitelnou bezpečnost všech členů světového společenství.“

Ve stejný den generální tajemník OSN António Guterres varoval, že lidstvo „dělí od jaderného zničení jeden chybný odhad“. Zdá se tedy, že šéf OSN a Putin jsou na stejné vlně… vzácný okamžik. Na začátku konference zemí, které jsou členy Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), v New Yorku řekl následující:

„Zatím jsme měli mimořádné štěstí. Ale štěstí není strategie. Není ani ochranou před geopolitickým napětím, které přeroste v jaderný konflikt,“ řekl Guterres na úvod konference zemí, které jsou členy Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT).

„Lidstvo dnes dělí od jaderného zničení jen jedno nedorozumění, jeden chybný výpočet,“ řekl a vyzval státy, aby „nasměrovaly lidstvo na novou cestu ke světu bez jaderných zbraní“.

Během prvních dvou měsíců ruské invaze se objevily rozsáhlé zprávy a spekulace, že Putin nařídil svým ozbrojeným silám, aby vstoupily do stavu zvýšené jaderné pohotovosti. Později nejvyšší ruští představitelé přislíbili, že na Ukrajině jaderné zbraně nepoužijí.

Další horké místo a potenciální nové střetnutí mezi jadernými velmocemi se nyní otevírá v jihovýchodní Asii před potenciální ultraprovokativní návštěvou předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na samosprávném ostrově Tchaj-wan. Čína zahajuje nová vojenská cvičení naproti Tchaj-wanu a varuje, že je připravena případně odradit jakýkoli vojenský doprovod USA nad regionem. Nezávislý novinář Michael Tracy shrnul současný postoj USA ve světě takto:

Vskutku, zablokovaná jednání o jaderné dohodě s Íránem visí na vlásku, a to i v souvislosti s rostoucím napětím na hranicích mezi Srbskem a Kosovem, které srbský prezident varuje, že armáda je připravena reagovat – také proto, že Rusko a NATO se řadí za znepřátelené strany.

Zdroj: zerohedge.com