Ruské námořnictvo přesunulo nejmodernější jadernou ponorku flotily do Baltského moře. Zřejmě je na cestě do Petrohradu. (Foto: Wikimedia)

„Severodvinsk“ byl v úterý (19. července) spatřen v doprovodu dánských válečných lodí, jak proplouvá Fehmarnským pásmem do Baltského moře. Informoval o tom mimo jiné Redaktionsnetzwerk Deutschland.

Podle zprávy zpravodajského portálu navyrecohnition.com důstojník dánské armády uvedl, že ponorku doprovázely také dvě ruské lodě. Podle zprávy přejel v úterý odpoledne most přes Velký Belt.

Dánské armádní námořnictvo se k přesunu ponorky vyjádřilo takto: „Plavba byla ohlášena a je sledována dánským námořnictvem,“ uvedlo v prohlášení na Twitteru.

Jaderná ponorka „Severodvinsk“ je zvláštním exemplářem námořnictva. Je dlouhá 130 metrů a byla postavena po zániku Sovětského svazu.

Mezinárodní pozornost na sebe ponorka naposledy upoutala v říjnu 2021, kdy z ní byla zřejmě úspěšně odpálena hypersonická raketa (typ „Zirkon“). To však vychází ze zpráv ruských státních médií. Zatím z toho neexistuje žádná fotografie ani videozáznam.

Předání ponorky je pravděpodobně vnímáno jako signál pro NATO. Johannes Peters, vedoucí oddělení námořní strategie a bezpečnosti na Institutu pro bezpečnostní politiku na Kielské univerzitě, řekl listu Kieler Nachrichten, který je součástí výše zmíněné redakční sítě: „Právě tato jednotka ruského námořnictva způsobuje NATO v současnosti největší bolesti hlavy. Výzbroj se skládá z raket dlouhého doletu, které mohou najednou zaútočit na téměř všechny zásobovací přístavy NATO v severní Evropě.“

Zdroj: operanewsapp.com