Íránské revoluční gardy zadržely cizí tanker jižně ostrova Larak v Perském zálivu, podezřívají jej z pašování jednoho milionu litrů ropy. Na palubě bylo 12 členů posádky. Informuje o tom agentura Fars. (Foto: Navy.mil)

„Íránské revoluční gardy zadrželi cizí loď s milionem litrů pašovaného paliva jižně ostrova Larak v Perském zálivu,“ napsala agentura na svém účtu na Telegramu. Íránci prý zastavili loď, kdy se palivo převáželo pomocí barkas na další lodě, které čekaly opodál. Celková kapacita zadrženého tankeru činí 2 mil. litrů.

Agentura Tasnim s odvoláním na mluvčího Íránských revolučních gard uvádí, že pašeráci původem z Íránu chtěli přeprodat ropu do zahraničí. Tanker byl podle ní zachycen 14. července.

Íránské revoluční gardy zároveň popřely informace o tom, že prý obsadili nějaký další tanker.

Před nedávnem Abbas Mousavi, oficiální mluvčí íránského ministerstva zahraničí, sdělil, že Írán odtáhl ke svým břehům zahraniční ropný tanker, který čelil problémům v Perském zálivu. Napsal na Twitteru íránské vlády, že íránské síly, které obdržely žádost o pomoc, odtáhly tanker do íránských vod, aby provedly nezbytné opravy, jednaly přitom v souladu s mezinárodními standardy.

Dříve vysoce postavený úředník Spojených arabských emirátů informoval kanál Al-Arabíja, že ropný tanker Riah přestal signalizovat svoji polohu v noci 14. července. Uvedl, že loď nepatří SAE, ale náhle změnila kurs a byla ztracena v průlivu Hormuz u pobřeží Íránu.

​Agentura Associated Press s odkazem na nejmenovaného zástupce ministerstva obrany Spojených států uvedla, že Washington podezřívá Írán z unesení ropného tankeru, který byl připojen k přístavu v SAE a na více než dva dny v průlivu Hormuz vypnul svůj vysílač. Podle nejmenovaného zdroje je tanker MT Riah v blízkosti íránského ostrova Kešm, kde se podle něj nachází základna Íránských revolučních gard.

10. června CNN s odkazem na zdroj v americkém ministerstvu obrany informovala, že v Perském zálivu malé lodi, které údajně patří Íránu, požádaly britský ropný tanker o zastavení v blízkosti íránských teritoriálních vod. Informace o incidentu pak potvrdili i na britském ministerstvu obrany. Írán zprávy odmítl.

V polovině června v Ománském zálivu byly údajně napadeny dva ropné tankery. Podle některých informací byly na jejich paluby upevněny magnetické miny. Spojené státy obvinily z účasti na incidentu Teherán, ten to však rozhodně popírá. Všichni členové posádek postižených plavidel byli evakuováni do Íránu.

Zdroj:  theguardian.com