Po obvinění z rasismu stáhl Ravensburger knihy Vinnetou z prodeje. Nyní je však společnost obviňována z cenzury z druhé strany. (Foto: Flickr)

Německá společnost Ravensburger čelí i po svém rozhodnutí stáhnout z prodeje několik dětských knih kvůli obvinění z rasismu velké kritice. Stovky uživatelů sociální sítě Instagram vyjádřily nepochopení pro toto rozhodnutí a obvinily společnost z cenzury nebo ustupování kritice. Rozhodnutí mělo také podporu.

Ravensburgská společnost, známá především svými hrami a hlavolamy, v polovině srpna oznámila, že zastavuje dodávky dvou knih „Der junge Häuptling Vinnetou“ (Mladý náčelník Vinnetou) ke stejnojmennému filmu a stahuje je ze svého programu. V příspěvku na Instagramu to společnost zdůvodnila zpětnou vazbou od uživatelů, která ukázala, „že jsme titulky Vinnetou zranili city ostatních“.

Mluvčí společnosti Ravensburger v pondělí na dotaz uvedl, že rozhodnutí vyřadit z programu titulky k filmu Mladý náčelník Vinnetou pečlivě zvážili. „V naší společnosti a s našimi produkty dlouhodobě reprezentujeme hodnoty, kterým věříme: mimo jiné pospolitost a vzdělanost, k nimž patří také spravedlnost a otevřenost vůči jiným kulturám, a to chceme vyváženě prezentovat i v našem programu.“

V případě zmíněných titulů Vinnetou po zvážení různých argumentů podle něj dospěli k závěru, že vzhledem k historické realitě, útlaku původního obyvatelstva, se zde vytváří „romantický obraz s mnoha klišé“.

„Přestože se jedná o klasický vyprávěcí materiál, který inspiroval mnoho lidí: Materiál je na hony vzdálen tomu, jak se původnímu obyvatelstvu skutečně dařilo.“

V této souvislosti uvedl, že nakladatel nechtěl opakovat a šířit banalizující klišé, i když základní myšlenka přátelství – jak je přítomna ve Vinnetouovi – je vysoce ceněna. Kromě těchto dvou knih byly z programu vyřazeny také skládačka a samolepková knížka o filmu.

Stejnojmenný film byl kritizován především proto, že vycházel z rasistických předsudků a používal kolonialistický styl vyprávění. Film byl uveden do kin 11. srpna.

Zdroj: oe24.at