Nejméně pět států předložilo návrhy zákonů, které omezují používání kontroverzní technologie mRNA nebo genové terapie u hospodářských zvířat, nebo požadují úplné zveřejnění informací pro spotřebitele na obalech výrobků. (Foto: Flickr)

Mezi státy, které zvažují přijetí zákona, patří Severní Dakota, Tennessee, Arizona, Idaho a Missouri.

Podle návrhu zákona č. 154 Sněmovny reprezentantů státu Idaho by byl přestupkem každý, kdo poskytne nebo podá vakcínu využívající technologii mRNA „pro použití u jedince nebo jakéhokoli jiného savce v tomto státě“.

Arizonský návrh zákona sněmovny reprezentantů č. 2762 vyžaduje zřetelné označení všech vodních, živočišných nebo drůbežích produktů, které dostaly mRNA vakcíny, a zakazuje, aby tyto produkty byly označeny jako ekologické.

Návrh zákona Tennessee House Bill 0099 mění stávající zákon tak, aby zakazoval výrobu nebo prodej hospodářských zvířat nebo masa, které obsahují „vakcíny z očkovacích materiálů“ mRNA, bez viditelného označení, že ve výrobku jsou takové složky.

V Severní Dakotě podali státní zákonodárci návrh zákona SB2384, jehož cílem je zakázat používání mRNA vakcín u lidí a zavést trest pro každého, kdo tento zákaz poruší.

Republikánská poslankyně Holly Jonesová ze státu Missouri je hlavní předkladatelkou návrhu zákona, který požaduje označování všech produktů živočišné výroby obsahujících „potenciální produkty genové terapie.

„Na celém světě označujeme všechno. Označujeme potraviny, které nejsou geneticky modifikované. Označujeme GMO. Označujeme maso krmené trávou. Označujeme nepoužívání antibiotik. Označujeme vyrobeno v závodě, který má ořechy,“ řekl Jones.

„Měli bychom označovat vše, u čeho nebyla prokázána bezpečnost a účinnost. Jak jsme viděli u vakcín COVID, nejsou ani bezpečné, ani účinné. Dokonce i CDC s tím přišlo.“

Ačkoli HB1169 nezmiňuje mRNA jmenovitě, navrhovaný zákaz by zahrnoval všechny „potenciální produkty genové terapie“.

Podvýbor Sněmovny reprezentantů pro nové otázky se bude pozměněným návrhem zákona zabývat 19. dubna. Jones je členem tohoto výboru.

Návrh zákona by vyžadoval označování všech výrobků vytvořených za účelem působení jako potenciální genová terapie nebo výrobků, které by mohly „jinak ovlivnit, pozměnit nebo zavést genetický materiál nebo genetickou změnu do uživatele výrobku“.

Týkalo by se to každého, kdo byl výrobku vystaven, nebo lidí „vystavených jiným osobám, které výrobek použily“.

Po schválení zákona HB1169 by chovatelé a producenti hospodářských zvířat v Missouri museli na obalech výrobků plně uvádět technologii mRNA používanou u krav, prasat a dalších hospodářských zvířat podle pravidla informovaného souhlasu.

Již ve vývoji

„Museli by nás informovat, pokud by tyto věci začali používat. V současné podobě to téměř všechny státy nedělají,“ řekl Jones.

Jonesová uvedla, že prostřednictvím několika zemědělských zdrojů potvrdila, že programy mRNA pro americká hospodářská zvířata jsou „ve vývoji“.

„Je to v přípravě. Austrálie to již dělá.“

Podle prohlášení australské vlády v Queenslandu pracují vědci na vývoji vakcíny související s mRNA pro boj s hrozbou Lumpy Skin Disease (LSD) u hovězího dobytka, do níž bylo investováno 1,5 milionu dolarů.

„Nová mRNA vakcína by změnila pravidla hry, protože živé virové vakcíny, které jsou v současné době k dispozici v zahraničí, nelze v Austrálii používat,“ uvedl Mark Furner – ministr pro rozvoj zemědělského průmyslu a rybolovu a ministr pro venkovské komunity – v prohlášení.

„Používání stávajících vakcín u nás by vedlo ke ztrátě statusu země prosté nákazy,“ dodal Furner.

Při použití technologie mRNA, jako je tomu u vakcíny COVID-19, se injekcemi do buněk vpraví fragment viru, který je naučí produkovat specifickou protilátku proti danému onemocnění.

Oddělení veterinární mikrobiologie a preventivní medicíny na Státní univerzitě v Iowě vyvíjí vakcínu pro skot na bázi mRNA proti respiračnímu syncytiálnímu viru skotu (RSV).

Neléčený RSV může u krav vést k pneumonii.

Epoch Times Photo

Cílem federálního grantového programu je vyvinout „nový systém mRNA“, který zajistí imunitní ochranu proti RSV.

Předpokládáme, že [injekce mRNA] podávaná kontinuálně prostřednictvím vakcinačního implantátu povede k prodloužené a silné buněčné a protilátkové imunitě,“ uvádí se ve shrnutí programu v informačním systému pro výzkum, vzdělávání a ekonomiku (REEIS) amerického ministerstva zemědělství.

„Zde budeme dále optimalizovat naši vakcínu a poté testovat potenciální koreláty ochrany, které budeme zkoumat u případně napadených krav.“

Žádné označování zahraničního masa

V roce 2016 americký Kongres zrušil zákon o označování, který vyžadoval uvádění země původu na masných výrobcích.

Zdroj: theepochtimes.com