Společnost Pfizer reagovala 28. ledna na komentáře ředitele společnosti ohledně zkoumání možností mutace COVID-19 jako metody „preventivního vývoje nových vakcín“. (Foto: Flickr)

V rámci probíhajícího vývoje vakcíny Pfizer-BioNTech COVID-19 společnost Pfizer neprováděla výzkum zisku funkce ani řízenou evoluci,“ uvedla společnost Pfizer v dlouhém písemném prohlášení poté, co několik dní ignorovala dotazy deníku The Epoch Times a dalších médií.

Společnost Pfizer sice uvedla, že provedla výzkum, „při kterém byl původní virus SARS-CoV-2 použit k expresi proteinu spike z nových variant, které vzbuzují obavy“.

„Tato práce se provádí, jakmile orgány veřejného zdraví identifikují novou variantu vzbuzující obavy. Tento výzkum nám poskytuje způsob, jak rychle posoudit schopnost stávající vakcíny vyvolat protilátky, které neutralizují nově identifikovanou variantu vyvolávající obavy. Tyto údaje pak zpřístupňujeme prostřednictvím recenzovaných vědeckých časopisů a používáme je jako jeden z kroků k určení, zda je nutná aktualizace vakcíny,“ dodala společnost.

Společnost Pfizer uvedla, že provedla pokusy v laboratoři třetího stupně.

Společnost Pfizer uvedla, že v rámci své práce na vývoji léčby COVID-19 „upravila“ virus COVID-19 tak, aby „bylo možné posoudit antivirovou aktivitu v buňkách“.

„Kromě toho se v naší zabezpečené laboratoři s úrovní biologické bezpečnosti 3 (BSL3) provádějí experimenty in vitro se selekcí rezistence na buňkách inkubovaných s virem SARS-CoV-2 a nirmatrevirem, aby se posoudilo, zda hlavní proteáza může mutovat a získat rezistentní kmeny viru,“ uvedla společnost Pfizer. „Je důležité poznamenat, že tyto studie jsou vyžadovány americkými i celosvětovými regulačními orgány pro všechny antivirové přípravky a provádí je mnoho společností a akademických institucí v USA i po celém světě.“

Společnost Pfizer vyrábí lék COVID-19 s názvem Paxlovid neboli nirmatrelvir, který je povolen ve Spojených státech a některých dalších zemích.

Společnost Pfizer ve svém prohlášení nepopřela, že Dr. Jordon Walker, který novináři z Project Veritas řekl, že společnost Pfizer zkoumá, jak „zmutovat“ virus COVID-19, byl nebo je zaměstnancem společnosti Pfizer.

Na profesních profilech Walkera, které byly mezitím staženy, byl uveden jako ředitel výzkumu messengerové RNA ve společnosti. Vakcína COVID-19 společnosti Pfizer využívá messengerovou RNA. Na profilech byla uvedena také e-mailová adresa společnosti Pfizer, na kterou se e-mail zaslaný na adresu společnosti nevrátil. Recepční společnosti Pfizer ve čtvrtek rovněž sdělila deníku The Epoch Times, že Walker měl interní profil společnosti, ale jiná recepční v pátek uvedla, že na něm lékař není uveden, což naznačuje, že mohl být po zveřejnění komentářů propuštěn.

Malone

Dr. Robert Malone, který se podílel na vývoji technologie messengerové RNA, uvedl, že experimenty popsané společností Pfizer splňují definici „zisku funkce“.

„Společnost Pfizer v podstatě přiznává, že provádí stejný typ výzkumu zisku funkce, při kterém byla přistižena Bostonská univerzita, ale popírá, že by se jednalo o zisk funkce nebo řízenou evoluci,“ napsal Malone na Twitteru.

Malone poukázal na komentář společnosti Pfizer o tom, že vzala původní virus SARS-CoV-2 a použila ho „k expresi proteinu spike z nových variant, které vzbuzují obavy“.

Zisk funkce obecně popisuje experimenty, jejichž cílem je zvýšit funkce viru, jako je přenosnost a virulence. Walker ve svých komentářích uvedl, že práce, kterou popisuje, není ziskem funkce, ale „řízenou evolucí“.

Vědci z Bostonské univerzity v roce 2022 odhalili, že vyvinuli kmen viru COVID-19, který usmrtil 80 % myší, které jím byly infikovány.

Americký Národní institut zdraví (NIH) má dohlížet na rizikový výzkum prováděný ve Spojených státech nebo jimi financovaný, ale čelí kritice za to, že v rámci systému dohledu přezkoumal jen několik projektů – od roku 2019 žádný.

NIH financoval zisk funkčních experimentů v laboratoři ve Wuhanu, která se nachází nedaleko místa, kde byly zjištěny první případy COVID-19, a úředníci slíbili, že budou výzkum v Číně financovat i nadále.

Senátor Marco Rubio (R-Fla.) napsal dopis generálnímu řediteli společnosti Pfizer Albertu Bourlovi, v němž se odvolával na Walkerovy výroky a ptal se, zda společnost má nebo plánuje mutovat virus COVID-19.

Rubio v dopise z 26. ledna napsal, že Walkerovy komentáře „jsou znepokojivé“.

YouTube stahuje video

V oznámení zaslaném společnosti Project Veritas se YouTube odvolává na svou politiku dezinformací v lékařství, která zakazuje „tvrzení o očkování proti COVID-19, která jsou v rozporu s odborným konsensem místních zdravotnických orgánů nebo Světové zdravotnické organizace (WHO)“.

Nebylo jasné, o které úřady konkrétně se YouTube při vyvracení videa opírá.

Společnost YouTube, kterou vlastní Google, na žádost o komentář nereagovala.

O’Keefe poznamenal, že tvrzení ve videu pronesl ředitel společnosti Pfizer.

Projektu Veritas byla udělena „stávka“, která organizaci na jeden týden znemožňuje provádět akce, jako je nahrávání nových videí. Druhý strike by takové akce zablokoval na dva týdny a třetí strike během 90 dnů by vedl k trvalému odstranění účtu skupiny, upozornil YouTube.

Zdroj: theepochtimes.com