Ursula von der Leyenová, která horlivě vystupuje za ochranu klimatu, čelí ostré kritice. Šéfka Evropské komise se totiž přepravila z Vídně do Bratislavy soukromým tryskáčem, přičemž vzdálenost mezi těmito městy představuje méně, než sto kilometrů. (Foto: Flickr)

„Za přelet zaplatili daňový poplatníci hodně peněz,“ uvedl v rozhovoru pro deník Bild Michael Jaeger, generální tajemník Evropské asociace daňových poplatníků. Dodal, že jízda tryskáčem vyšla Leyenovou draze hlavně ve smyslu ztráty důvěry. Její jednání označil za „ekologický hřích“.

Let, o kterém se jedná, se měl uskutečnit loni v létě. Mluvčí Evropské komise ale von der Leyenovou hájil s tím, že šéfka EK měla během dvou dní navštívit sedm zemí.

„Alternativy prozkoumány byly, ale z hlediska logistiky nebyla jiná možnost. Předsedkyně EK měla večer stejným letadlem odletět do Rigy. Kvůli koronaviru navíc byly jisté obavy z využití pravidelných spojení nebo vlaků,“ poznamenali v Evropské komisi.

Von der Leyenová to však pořádně schytala i od environmentalistů, ačkoliv se přiklonila k zelené politice, během své funkce pravidelně používala letadlo. Environmentalisté křičí, že se podílí na ekologické katastrofě, a měla by se zamyslet nad svou uhlíkovou stopou.

Von der Leyenová však není jediná, která v souvislosti s klimatickým summitem v Glasgow čelí kritice. Enviromentalisté si došlápli i na amerického prezidenta Joea Bidena, který jezdil z Edinburghu do Glasgow na limuzíně, která produkuje desetkrát více výfukových plynů než běžný vůz.

Zdroj: snews.com