Představitelé Talibanu senpokusili přepsat historii a tvrdili, že „neexistuje žádný důkaz“ o tom, že by se dlouholetý vůdce Al-Káidy Usáma bin Ládin podílel na teroristických útocích z 11. září 2001. (Foto: Flickr)

V rozhovoru pro televizi NBC News, mluvčí Talibanu Zabihulláh Mudžáhid většinou odrážel otázky týkající se toho, zda islamistická skupina může a bude zaručovat, že Afghánistán nebude v budoucnu využíván jako základna pro operace teroristických organizací.

Namísto toho tvrdil, že bin Ládinova účast na útocích z 11. září 2001, která byla ústředním důvodem americké invaze do Afghánistánu před 20 lety a následného desetiletého pátrání po teroristickém vůdci, nebyla nikdy prokázána.

„Když se Usáma bin Ládin stal pro Američany problémem, byl v Afghánistánu. Ačkoli neexistoval žádný důkaz o jeho účasti, nyní jsme dali sliby, že afghánská půda nebude proti nikomu použita,“ řekl mluvčí Talibanu. „Ani po dvaceti letech války nemáme žádné důkazy, že v tom byl zapleten.“

Vzhledem k tomu, že bin Ládin nebyl do plánování útoků zapojen, neměly podle pana Mudžáhida Spojené státy žádný důvod k invazi do Afghánistánu a svržení vlády Talibanu, která v zemi vládla od roku 1996 do října 2001.

„Pro tuto válku nebylo žádné ospravedlnění. Byla to záminka k válce,“ řekl.

Zdroj: wt.com