Česká politička Karla Maříková přinesla varování na svém profilu na sociální síti ohledně nové legislativy v rámci EU. (Foto: Shutterstock)

„Částečně odtučněný prášek z Acheta domesticus (cvrčka domácího) se povoluje k uvedení na trh v Unii. Částečně odtučněný prášek z Acheta domesticus (cvrčka domácího) se zařazuje na seznam Unie pro nové potraviny stanovený v prováděcím nařízení (EU) 2017/2470. Pouze společnosti Cricket One Co. Ltd je povoleno uvádět na trh v Unii novou potravinu uvedenou v článku 1 po dobu pěti let ode dne vstupu tohoto nařízení v platnost 24. ledna 2023, pokud povolení pro tuto novou potravinu neobdrží další žadatel bez odkazu na vědecké údaje chráněné podle článku 3 nebo se souhlasem společnosti Cricket One Co Ltd,“ říká nařízení.

Od nového roku 2023 dala EK povolení přidávat hmyz (cvrčky domácí) do pečiva, těstovin a dalších polotovarů „pro širokou veřejnost“. Přestože je o alergiích a možných anafylaktických reakcích publikováno příliš málo poznatků, Evropská komise zastává názor, že není třeba uvádět žádné zvláštní požadavky na označování možných alergických reakcí. Avšak ti, kteří mají alergii na korýše, měkkýše a roztoče domácího prachu, s vysokou pravděpodobností také trpí alergickými reakcemi při konzumaci produktů s přidanými cvrčky domácími. Může také vést k novým alergickým reakcím na substrát, kterým je hmyz krmen.

Proto existuje požadavek na označování pouze v případě, že výrobek obsahuje prášek „Acheta domesticus“. To znamená, že lidé musí sami zjistit, že „Acheta domesticus“ se mele na prášek a přidává se do potravin.

Následující produkty „pro širokou veřejnost“ budou brzy v prodeji s přidanými cvrčky (Acheta domesticus):

– Vícezrnný chléb
– Vícezrnné rohlíky
– Sušenky a tyčinky
– Cereální tyčinky
– Suché premixy pro pečivo
– Sušenky
– suché plněné a neplněné těstovinové výrobky
– omáčky
– výrobky z brambor
– Pokrmy na bázi luštěnin a zeleniny
– Pizza
– Obecné těstoviny a výrobky ze sušené syrovátky
– Masové analogy (vegetariánské alternativy masa)
– Polévky a polévkové koncentráty, polévkový prášek
– Svačinky na bázi kukuřičné mouky
– Nápoje podobné pivu
– Čokoládové výrobky, ořechy a olejnatá semena
– Svačiny (kromě chipsů) a masné polotovary

Zdroj: eur-lex.europa.eu