Jeden z katarských představitelů uvedl, že Dauhá by případně mohlo hostit diplomaty z Ruska a Ukrajiny na jednáních, jejichž cílem je ukončit válku. (Foto: Flickr)

Katar nedávno sehrál klíčovou roli při zprostředkování propuštění amerických vězňů v Íránu.

V rozhovoru pro časopis Newsweek katarský diplomat Mohammed bin Abdulaziz Al Khulaifi uvedl, že Dauhá by mohlo hrát roli při ukončení války na Ukrajině.

„Pokud bychom byli požádáni o zprostředkování v ukrajinském konfliktu, byli bychom samozřejmě připraveni pracovat na usnadnění dialogu a dosažení míru v Evropě.“

„Toho je zoufale zapotřebí,“ prohlásil. „Katar ve skutečnosti podporuje jakýkoli konstruktivní dialog a jednání, které by mohly vést k ukončení konfliktu. Stejně jako jsme od počátku zastávali náš postoj, i nadále vyzýváme k okamžitému zastavení vojenských akcí na Ukrajině.“

Khulaifi poznamenal, že Katar je „strategickým partnerem“ USA a Dauhá vyjednalo nedávnou dohodu mezi USA a Íránem.

Kromě zprostředkování nedávné dohody o výměně vězňů mezi Íránem a USA Katar poskytuje bankovní služby, aby zajistil dodržování dohody.

V rozhovoru Khulaifi rovněž naznačil, že Katar by mohl dohodu o vězních využít jako odrazový můstek pro jednání o dalším zlepšení vztahů mezi Washingtonem a Teheránem.

Dohoda „byla výsledkem více než dvouleté diplomacie zahájené na žádost obou stran“. Doufá, že dohoda „může připravit půdu pro širší diskuse o jaderné otázce a dalších nevyřešených neshodách“.

Zdroj: libertarianinstitute.org