Evropské země nakonec obnoví vyšší dovoz ruského plynu, předpověděl v sobotu katarský ministr energetiky a generální ředitel plynárenské společnosti a varoval, že volatilita trhu může trvat roky. (Foto: Flickr)

Vývoz ruského plynu do Evropy se po invazi Moskvy na Ukrajinu prudce snížil, ale Saad Sherida al-Kaabi, šéf společnosti Qatar Energy, uvedl, že situace se může v budoucnu změnit.

„Evropané dnes říkají, že se v žádném případě nevrátíme“ k ruskému plynu, řekl na Globálním energetickém fóru v Abú Zabí.

„Všichni jsme požehnáni tím, že musíme umět zapomenout a odpustit. A myslím, že věci se časem napraví… Poučí se z této situace a pravděpodobně budou mít mnohem větší rozmanitost.“

„Ale ruský plyn se podle mého názoru vrací zpět do Evropy.“ Vývoz plynu ruským energetickým gigantem Gazprom do Evropské unie a Švýcarska klesl v loňském roce o 55 procent, uvedla společnost tento měsíc.

Evropa byla dříve hlavním exportním trhem Gazpromu, ale dodávky byly drasticky sníženy kvůli sankcím po invazi na Ukrajinu loni v únoru.

Mírná zima ušetřila evropské země nutnosti plundrovat zásoby plynu, ale Kaabi varoval, že letos bude těžší doplnit záložní dodávky.

„Naštěstí neměly kvůli teplejšímu počasí příliš vysokou poptávku po plynu. Otázkou je, co se stane, až budou chtít doplnit své zásoby v příštím roce, a na trh se nedostane mnoho plynu dříve než v roce 25, 26, 27,“ řekl.

„Takže si myslím, že situace bude ještě nějakou dobu nestabilní.“

Zdroj: thedailystar.net