Úředníci z Saskatchewanu mohou „v rámci realizace krizového plánu povolit vstup do celé budovy nebo na pozemek, bez soudního příkazu, jakékoli osobě“. (Foto: Shutterstock)

Kanadská provinční vláda přijala ve jménu boje proti COVID mimořádné pravomoci v orwellovském stylu, které umožňují úřadům zadržovat nebo odvádět lidi bez soudního příkazu a zabavovat osobní majetek podle libosti.

Vláda má také pravomoc „nařídit evakuaci osob a odsun osob nebo hospodářských zvířat a osobního majetku z jakékoli oblasti Saskatchewanu, která je nebo může být postižena mimořádnou událostí, a přijmout opatření pro odpovídající péči a ochranu těchto osob nebo hospodářských zvířat a osobního majetku“.

Podle ministerstva zdravotnictví jsou nové příkazy nezbytné k „zajištění mobility pracovníků zdravotnického systému prostřednictvím větší flexibility při plánování a přerozdělování zdravotnických pracovníků do oblastí, které čelí kapacitním tlakům, a při využívání dalších zdrojů“.

Každá osoba s bydlištěm v Saskatchewanu je ze zákona povinna dodržovat nové nouzové příkazy, jinak jí hrozí přísné tresty nebo odnětí svobody.

Nové provinční nouzové nařízení podle zákona o nouzovém plánování podepsal 13. září premiér Scott Moe. Příkazy byly oznámeny ministrem zdravotnictví Saskatchewanu.

Zdroj: rmondiale.com, zv.org