Odborníci se předběžně domnívají, že mRNA vakcíny nebudou mít žádné dlouhodobé vedlejší účinky. (Foto: Flickr)

Zatímco tisíce Izraelců spěchají zpět do svých zdravotních pojišťoven, aby si po cestě do zahraničí dali třetí injekci vakcíny Covid-19 a zelenou propustku z izolace, jiní se ptají, zda je další injekce messengerové RNA bezpečná.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv minulý týden poskytl plné schválení vakcíny proti koronavirům společnosti Pfizer, ale ve své tiskové zprávě uvedl, že „zatím nejsou k dispozici informace o možných dlouhodobých zdravotních důsledcích“.

Tal Brosh, vedoucí oddělení infekčních nemocí v univerzitní nemocnici Samson Assuta Ashdod, však deníku The Jerusalem Post řekl, že sice nemůže tvrdit, že ví, co se stane za 10 let, ale „není žádný skutečný důvod si myslet, že existují nějaké významné dlouhodobé účinky“ vakcíny.

Vysvětlil, že neexistuje žádná jiná vakcína, která by byla před schválením hodnocena po dobu deseti let, a že neexistuje příklad jiné vakcíny – i když žádná jiná vakcína není mRNA vakcína -, která by byla spojena s nějakými významnými dlouhodobými účinky.

„Neexistuje žádný důkaz, že by se něco stalo, pokud se to nestalo během prvních dvou hodin, dvou týdnů nebo dvou měsíců,“ řekl Michal Linial, profesor biologické chemie na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.

„Neznáme žádný jiný příklad, kdy by se imunitní systém rozhodl náhle reagovat na vakcínu, která byla podána před 15 lety.“

Proti Covid-19 byly na celém světě naočkovány více než dvě miliardy lidí více než pěti miliardami dávek.

Zdroj: jpost.com