Společnost Johnson & Johnson je i díky vakcíně covid-19 jednou z největších a nejziskovějších farmaceutických společností na světě. (Foto: Flickr)

Přesto nyní tento gigant žádá o vyhlášení konkurzu ve státě Severní Karolína. Za tím se skrývá snaha vyhnout se placení náhrady škody.

Obchodní výsledky společnosti Johnson & Johnson mohou být jen stěží lepší. Za prvních devět měsíců letošního roku vykázal americký farmaceutický gigant obrat o 8 miliard dolarů vyšší než v předchozím roce a zisk 16 miliard dolarů, což je přibližně o 30 procent více.

Na burze má společnost v současné době hodnotu přibližně 430 miliard dolarů a její hotovostní rezervy činí 25 miliard dolarů. To vše jsou hodnoty zdravé a silné společnosti.

Společnost Johnson & Johnson je však nyní v insolvenčním řízení. Právníci společnosti podali minulý týden v americkém státě Severní Karolína návrh na vyhlášení konkurzu.

Výsledek řízení bude pravděpodobně významný pro celou situaci na akciovém trhu v USA. Farmaceutický gigant se svou insolvencí snaží vyhnout miliardovým kompenzacím.

Společnost Johnson & Johnson k tomu používá právní trik, který byl dosud uznán pouze v několika státech USA – a i tam je velmi kontroverzní. Řízení má proto důležitý signalizační účinek.

Dětský pudr s příměsí azbestu

V roce 2015 soud v St. Louis uznal za prokázané, že dětský pudr, který společnost Johnson & Johnson prodávala po desetiletí, zvyšuje u žen riziko rakoviny vaječníků.

Prášek používala denně k hygieně i řada dospělých žen. Mnozí z nich onemocněli a zemřeli.

Právníkům se podařilo prokázat, že výrobce již desítky let věděl, že mastek v prášku je někdy kontaminován azbestem – přesto výrobek nadále prodával, a dokonce se v reklamě zaměřoval na chudé skupiny obyvatel USA, které obvykle nebyly o zdravotních rizicích výrobků informovány.

Zdroj: focus.de