Ceny neúměrně rostou a obavy z mrazivé zimy jsou všudypřítomné. Stále více lidí přechází na dřevo jako palivo a palivové dříví se také stále znovu bere z lesů. (Foto: Flickr)

Greta Thunbergová si však nemyslí, že je to dobrý přístup: „Přestaňte pálit dřevo!“, říká Švédka.

Souvislosti: Příští týden má Evropský parlament rozhodnout, zda bude vytápění dřevem klasifikováno jako klimaticky neutrální. Thunbergová si nemyslí, že je to dobrý nápad: „Přímo volení zástupci Evropy musí nyní rozhodnout: Buď mohou zachránit „klimatické cíle“ EU s jejich kličkami, nebo mohou začít zachraňovat naše klima,“ říká ekologický aktivista v deníku Guardian.

Podle Thunbergové by tato politika, která poškozuje životní prostředí, měla také dalekosáhlé důsledky: „Evropští daňoví poplatníci pak budou i nadále platit za to, že se z lesů na celém světě doslova každý den kouří.“ Protože vykácené dřevo nelze jednoduše obnovit. „Lesy jsou ekosystémy vytvořené přírodou, které nelze znovu vysadit.“

Švéd má ale připravenou i alternativu. Podle ní by se mělo investovat do „skutečných“ obnovitelných zdrojů energie, jako je větrná, solární a geotermální energie. Kromě toho by dřevo mělo být vyškrtnuto ze seznamu obnovitelných zdrojů energie.

Zdroj: oe24.at