V projevu na strategickém zasedání Úřadu národní bezpečnosti náčelník generálního štábu polských ozbrojených sil generál Rajmund Andrzejczak uvedl, že když analyzuje válku na Ukrajině politicky, je pesimistický. (Foto: Youtube)

Vysvětlil to tím, že „nic nenasvědčuje tomu, že by Rusku chyběly zdroje k pokračování konfliktu“.

Během zasedání uvedl, že podle jeho názoru sankce nezabrání tomu, aby Rusko mělo prostředky na pokračování války.

Generál rovněž nabídl chmurné hodnocení schopnosti Polska posílat na Ukrajinu munici.

„Munici prostě nemáme. Náš průmysl není připraven posílat vybavení na Ukrajinu a udržovat naše vlastní ztenčující se zásoby,“ řekl.

Poznamenal, že takovou analýzu neúnavně předkládá, aby zvýšil informovanost.

Ve svém vystoupení pokračoval slovy, že „válka není záležitostí vojáků“.

Je to spíše „otázka politiky s ekonomickými faktory zahrnujícími finance, infrastrukturu, technologie, potraviny a řadu dalších problémů, které musíte do rovnice zahrnout, abyste ji byli schopni pochopit“.

Generál Andrzejczak poznamenal, že „Ukrajina má obrovské finanční problémy“, a to navzdory obrovským balíkům pomoci, které dostává od USA, Západu a Polska.

Generál Andrzejczak řekl Úřadu národní bezpečnosti, že bezpečnostní situaci, které Polsko čelí, považuje za velmi nebezpečnou. Na otázku, zda představitelé Západu oceňují, jak daleko je Ukrajina od vítězství ve válce s Ruskem, se vyjádřil, že „poctivé hodnocení hrozeb je pro většinu z nich stále překvapením i šokem“.

Generál rovněž uvedl, že nic nenasvědčuje tomu, že by se Ukrajinci, kteří uprchli ze své země, vrátili domů a začali s obnovou, a dodal, že podle jeho názoru bude summit NATO ve Vilniusu „summitem, který určí důvěryhodnost naši, NATO a celého Západu“.

Pokud by reakce byla „opožděná“ a nedostatečně rozhodná, pak by Ukrajina neměla šanci na bezpečnou budoucnost.

Zdroj: rmx.news