Nizozemský vědec předpověděl zemětřesení v Turecku pouhé tři dny předtím, než k němu došlo. (Foto: Twitter)

Nizozemský výzkumník Frank Hoogerbeets z organizace Solar System Geometry Survey (SSGEOS) vydal před třemi dny na Twitteru varování, že Tureckem „dříve či později“ otřese silné zemětřesení.

Jeho předpověď se naplnila v pondělí, kdy Turecko a Sýrii zasáhlo zemětřesení o síle 7,8 stupně, které vedlo k úmrtí více než 1 300 lidí v regionu.

Situace se zhoršila v pondělí odpoledne, kdy blízkovýchodní zemi zasáhlo další silné zemětřesení o síle 7,7 stupně, které z něj učinilo jednu z největších přírodních katastrof, jakou země zažila za posledních 80 let.

„Dříve nebo později dojde v tomto regionu (jižní a střední Turecko, Jordánsko, Sýrie, Libanon) k ~zemětřesení o síle 7,5 M. V tomto regionu se odehraje další zemětřesení. #deprem,“ napsal Frank 3. ledna na Twitteru. Až do pondělí však této předpovědi nevěnovalo pozornost mnoho netizénů.

Hoogerbeetsův tweet má nyní přes 21 milionů zobrazení, 77,9 tisíce lajků a přes 23 tisíc retweetů. Nizozemský expert stále využívá svou platformu k tomu, aby lidi informoval o aktuální situaci.

Nizozemský expert také vyjádřil svůj zármutek nad ničivou událostí a uvedl, že zemětřesení „předchází kritická geometrie planety“.

„Mé srdce je se všemi, kteří byli postiženi silným zemětřesením ve středním Turecku. Jak jsem již dříve uvedl, dříve nebo později k tomu v tomto regionu dojde, podobně jako v letech 115 a 526. V tomto případě se jedná o zemětřesení, které se může stát i v budoucnu. Těmto zemětřesením vždy předchází kritická planetární geometrie, jako tomu bylo 4.-5. února,“ napsal Hoogerbeets na Twitteru.

Zdroj: republicworld.com