Jižní Turecko a severní Sýrii v pondělí brzy ráno zasáhlo silné zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály, při kterém se zřítily stovky budov a zahynulo nejméně 641 lidí. (Foto: Youtube)

Předpokládá se, že stovky lidí jsou stále uvězněny pod troskami, a očekává se, že počet obětí ještě poroste, protože záchranáři prohledávají hromady trosek ve městech a obcích v celé oblasti.

Na obou stranách hranice se obyvatelé, které zemětřesení před svítáním vytrhlo ze spánku, v chladné, deštivé a zasněžené zimní noci hrnuli ven, protože budovy byly srovnány se zemí a silné otřesy pokračovaly.

Záchranáři a obyvatelé několika měst pátrali po přeživších a prodírali se změtí kovu a obrovskými hromadami betonu.

V tureckém městě Adana jeden z obyvatel uvedl, že se v blízkosti jeho domu zřítily tři budovy. „Už nemám sílu,“ bylo slyšet, jak jeden z přeživších volá zpod trosek, když se k němu záchranáři snažili dostat, řekl obyvatel, student žurnalistiky Muhammet Fatih Yavus. Dál na východě Diyarbakiru jeřáby a záchranné týmy vynášely lidi na nosítkách z hory betonových podlah, která kdysi bývala obytným domem.

Na syrské straně hranice zemětřesení zasáhlo oblasti ovládané opozicí, kde žijí asi 4 miliony lidí vysídlených z jiných částí Sýrie v důsledku dlouhé občanské války. Mnozí z nich žijí v budovách, které jsou již zničené z minulého bombardování. Stovky rodin zůstaly uvězněny v sutinách, uvedla v prohlášení opoziční záchranářská organizace Bílé přilby. Napjatá zdravotnická zařízení a nemocnice se rychle zaplnily zraněnými, uvedli záchranáři.

Zdroj: apnews.com