Turecko hlásí, že jihovýchod země zasáhlo druhé silné zemětřesení během necelých 12 hodin.

Státní média v Sýrii rovněž uvedla, že Damašek byl postižen posledním silným zemětřesením, ačkoli podrobnosti zůstávají skoupé.

Evropské středomořské seismologické centrum (EMSC) uvedlo, že podle předběžných údajů zemětřesení dosáhlo síly 7,7 stupně Richterovy škály a bylo 67 km severoseverovýchodně od tureckého města Kahramanmaraş v hloubce 2 km.

Turecký úřad pro řízení katastrof a mimořádných událostí uvedl, že bylo o něco menší, mělo 7,6 magnituda a nacházelo se ve větší hloubce.

https://www.youtube.com/shorts/axByeQE9yl0

Celkový oficiální počet obětí prvního zemětřesení v Turecku a Sýrii již vzrostl na více než 1 200. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan jej označil za největší katastrofu v zemi od roku 1939. Uvedl, že zahynulo 912 lidí a 5 383 jich bylo zraněno.

Syrská státní tisková agentura informovala o více než 320 mrtvých v zemi a více než 1 000 zraněných. Záchranná služba Bílé přilby rovněž oznámila, že v oblastech, kde v Sýrii působí, zemřelo 147 lidí a více než 340 jich bylo zraněno.

První zemětřesení udeřilo v době, kdy lidé spali, a dosáhlo síly 7,8 stupně Richterovy škály, což je jedno z nejsilnějších zemětřesení v regionu nejméně za posledních sto let. Pátrací a záchranné operace byly ztíženy špatným počasím. Turecký prezident uvedl, že pomoc dosud nabídlo více než 45 zemí.

Zdroj: theguardian.com