Ekonomika se v současné době nachází ve velké recesi. Slabá poptávka a nadměrná kapacita brzdí podnikatelské investice, prudce rostoucí nezaměstnanost omezuje spotřebu a ohrožuje sociální stabilitu. (Foto: Flickr)

Inflace ovlivňuje trhy a velký otazník panuje kolem války mezi Ruskem a Ukrajinou. Mohou být hospodářské sankce vůči Rusku katalyzátorem změn, pokud jde o přechod na zelenou energii?

Od začátku největší evropské války od roku 1945 (24. února 2022) uplynul téměř rok. Tato válka je však součástí hybridní války, kterou Rusko vede proti Západu prostřednictvím energetického vydírání, dezinformací, tajných taktik a přímé vojenské konfrontace. Ačkoli stále nevíme, co je vyvrcholením tohoto druhu války, zdá se, že Rusko prohrává přinejmenším energetickou válku s Evropou. Evropa výrazně snížila svou závislost na ruských fosilních palivech a ceny klesly na předválečnou úroveň. 

Tabulka ukazuje pokles příjmů Ruska od začátku války s Ukrajinou

(Zdroj: econofact.org)

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová při oznámení nové snahy o financování energetické bezpečnosti v říjnu 2022 uvedla, že vyhnout se ruským fosilním palivům a přejít na obnovitelné zdroje je správné „nejen kvůli klimatu, ale také … kvůli získání nezávislosti a bezpečnosti dodávek energie“. Zákaz používání většiny ruských fosilních paliv vyhlásili vedoucí představitelé EU v březnu 2022. Nahradili je obnovitelnými zdroji energie. Naléhavost tohoto rozhodnutí vycházela ze snahy Evropské unie přestat financovat ruskou vládu a její válku na Ukrajině. Nová strategie Evropské unie RePowerEU vyzývala k nahrazení dovozu ruských fosilních paliv alternativními a obnovitelnými zdroji ve střednědobém horizontu a zároveň ke snížení spotřeby energie nyní.

Obnovitelné zdroje energie

Válka Ruska s Ukrajinou však není jediným faktorem, který mění náš život a svět kolem nás na „zelenější“. Světová ekonomika rychle pracuje na změně zdrojů energie. V důsledku obav ze změny klimatu se svět odklání od fosilních paliv na bázi uhlíku a přechází na alternativní zdroje energie, včetně obnovitelných zdrojů. Dekarbonizace světové ekonomiky si v příštích třech desetiletích vyžádá investice odhadované na více než 150 bilionů USD. Obnovitelné zdroje energie budou v této energetické transformaci hrát klíčovou roli. Přinášíme vám bližší informace o tom, jak investovat do odvětví obnovitelných zdrojů energie, a o souvisejících online akcích.

Maxim Manturov, vedoucí investičního poradenství ve společnosti Freedom Finance Europe, říká: „Vyšší ceny fosilních paliv ve střednědobém horizontu urychlí přechod na čistou energii. S rostoucími cenami plynu se výhled pro solární fotovoltaické systémy, velkokapacitní bateriová úložiště a elektrifikaci tepla pro budovy a průmysl mění k lepšímu. Zelená revoluce se rychle blíží. V roce 2021 Mezinárodní energetická agentura uvedla, že „růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů se celosvětově zrychluje rychleji než kdykoli předtím, což podporuje vznik nového globálního energetického hospodářství“. Od té doby tento trend jen zesílil, protože geopolitika zdůraznila globální potřebu energetické nezávislosti. Toto zaměření na zelenou revoluci vytvořilo významné příležitosti pro investory, kteří se chtějí svézt na zelené vlně prostřednictvím akcií obnovitelných zdrojů energie.“

Proč investovat do obnovitelných zdrojů energie?

Změna klimatu nutí společnosti a další instituce, aby se zaměřily na to, jak mohou přispět k dekarbonizaci. Mnoho společností podepisuje smlouvy o nákupu elektřiny (PPA) s energetickými společnostmi a dalšími výrobci elektřiny, aby mohly nakupovat energii vyrobenou z obnovitelných zdrojů. Jiné společnosti mezitím investují přímo do projektů rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Ačkoli některé z nich investují do obnovitelných zdrojů energie, aby byly vnímány jako sociálně odpovědní globální občané, čistá energie je díky klesajícím nákladům na solární panely, větrné turbíny a baterie pro ukládání energie stále ekonomičtější, což z tohoto odvětví činí atraktivnější investiční příležitost.

Nejdůležitější opatření v oblasti obnovitelných zdrojů energie, která je třeba sledovat v roce 2023

(Zdroj: admiralmarkets.com)

Souhrn

Jaký dopad bude mít porážka Ruska v plynových válkách v Evropě na pozemní válku na Ukrajině? Rozhodně to neposílí pozici Ruska. Rusko možná doufalo, že zmrazení Evropy a rozdmýchání pouličních protestů v jejích hlavních městech přesvědčí Evropu, aby přestala Ukrajinu vyzbrojovat a vynutila si vyjednání dohody. Tato hra však selhala. Po neúspěšném pokusu zmocnit se Kyjeva během tří dnů, po neúspěšném pokusu vydírat Evropu, aby přinutila Ukrajinu zasednout k jednacímu stolu, se Rusko nyní musí připravit na dlouhodobější konflikt. Mezitím snížené příjmy státu z evropských trhů s fosilními palivy omezí schopnost Ruska financovat válku. To však Rusko nezastaví. Putin na tiskové konferenci v prosinci 2022 potvrdil, že válka je „dlouhodobý proces“. Evropská unie neprokázala, že by dokázala Rusko na bojišti rozhodně porazit, a téměř rok po začátku konfliktu zůstává svázaná v uzlech kvůli nasazení tanků a stíhaček na Ukrajině. Evropská unie je však „ekonomickou velmocí“ a dokázala využít více než desetiletí byrokratického plánování k tomu, aby Rusku způsobila vážnou porážku v evropských energetických válkách.

To vše naznačuje, že nyní je nejlepší čas investovat do akcií obnovitelných zdrojů energie, protože podle některých statistik jsou naší budoucností.

Komerční sdělení.